Po dlouhých měsících diskuzí mezi zastánci a odpůrci kouření v restauracích je rozhodnuto. A opět ve prospěch kuřáků.

Návrh, podle něhož by mělo být kouření v restauracích zcela vymýceno a zákázáno, se dočkal stovek pozměňovacích návrhů, a také vášnivých diskuzí v mnoha společenských sférách. Společnost se pomyslně rozdělila na tábor kuřáků a tábor nekuřáků, přičemž každý obhajoval své zájmy. A výsledek nahrál do karet kuřácké části české populace. V kuřáckých lokálech si tudíž budou moci lidé neomezeně zapálit.

Je to ale nutné?

Je otázkou, nakolik by byl případný zákaz kouření v restauracích omezování osobní svobody a nakolik by se jednalo o příznivý krok v zájmu zdraví české populace. Česká populace a hlavně politici se však rozhodli, že by se jednalo spíše o první možnost. Jednali tak asi v zájmu zoufalých hospodských, kteří se posledního půl roku třásli ve svých podnicích strachy z toho, co nastane, až v nich nebudou moci štamgasti poklidně pokuřovat u piva.

cigarette-110849_1280

Nabízí se také otázka, kolika kuřákům by vadilo vyjít před restauraci a zapálit si tam. Ano, sice je to nepohodlnější, ale život to jednomu nikterak zvlášť nenaruší. V mém okolí je mnoho kuřáků, kteří s takovou maličkostí většinou neměli problém. Někteří ven z restauračních podniků navíc odcházejí kouřit cíleně – ať už z vlastní ohleduplnosti nebo z touhy jít na čerstvý vzduch a pořádně si ho protáhnout skrz filtr.

Komu to vadí víc?

A vadí víc zakouřená restaurace nekuřákovi nebo nekuřácká restaurace kuřákovi? Kdo je ten v pozici diskriminovaného? Vezměme to tak, že matka s malým dítětem se například jen těžko odváží vydat se na oběd do restaurace, která je permanentně zadýmena cigaretovým kouřem. A tak obzvlášť na malém městě bude nucena vyhledávat restaurace, které nečpí kouřem a nejsou tak pro dítě tolik škodlivé. A to navíc pomíjíme nějaké children-friendly podniky.

cigarettes-83571_1920

Oproti tomu kuřák může zamířit i do nekuřácké restaurace. A v případě chuti si zapálit může udělat pár kroků a ukojit svou touhu po cigaretě venku. Z čehož vyplývá, že teoreticky by ta diskriminace měla směřovat spíše k nekuřácké části české populace. Ale těžko říct. Možná kuřák v hospodě vypije u cigarety více piva, to nemohu tak úplně posoudit. Ale byl by to logický argument pro hospodské, kdyby to byla pravda, že?

České cigaretové lobby

To je poslední dobou velmi často skloňovaný pojem. Že má Česko velmi silné cigaretové lobby a daně z tabáku jsou velmi vítaným příspěvkem do státní kasy? Skvělé. Tak budeme naoko bohatý stát, žijící z prodeje a tolerance tabákových výrobků a budeme plnit přední příčky žebříčků se statistikami nejčastějších úmrtí na rakovinu. Protože zdraví a byznys se přece nedá srovnávat, že.

lips-374516_1280

Třeba se ale jednou dočkáme silných politiků, kteří po vzoru dalších evropských zemí kouření v restauracích zruší. A třeba pak zjistíme, že on ten zákaz zase tolik nevadí a neškodí…

Foto: Pixabay