Jak mohl známý písničkář vyhrát jednu z nejprestižnějších cen za literaturu? Čtěte.

Fanoušci Boba Dylana včera zajisté skákali ráno nadšeně z postele. Jejich oblíbený skladatel  a zpěvák totiž dosáhl na vytouženou metu všech spisovatelů. Ale je sám vůbec spisovatel? Nespletla se porota Švédské Akademie, která každoročně laureáty vybírá? Podle ní vytváří ve svých skladbách „nové formy poetického vyjádření.“ Jak to tak vypadá, hudební legenda nejspíše napsala víc, než jsme si mysleli…

Vášnivý milovník hudby Bob Dylan, začal svou hudební kariéru ještě jako teenager v Duluth v Minnesotě během padesátých let. Díky kvalitním a chytlavým folkovým textům jej brzy začali vyzdvihovat pro poetickou povahu veršů a schopnost přenést do nich obratným vyjadřováním své pocity. Zpěvák Van Morrison ho dokonce označil za nejlepšího žijícího básníka. Ale mimo písničky, byl Dylan vůbec autorem nějaké poezie nebo prózy? Jasnou odpověď přináší rok 1971.

22f32040-7373-0134-18a2-060e3e89e053

První kniha

Během této doby vyšla jeho první knížka s názvem Tarantule. Sbírka básnických textů v próze, které autor sepsal během své návštěvy Greenwich Village v roce 1966. Původní datum vydání, které mělo proběhnout prakticky okamžitě, odsunula závažná nehoda na motorce. Situace využil černý trh a než se řeklo švec, těm nejvěrnějším fanouškům už bujela v soukromých knihovnách.

Stejně jako v jeho písních tady naleznete živý, pulzující a nápaditý jazyk, zachycující turbulenci času zcela inovativním a unikátním způsobem. Jak je u něj zvykem. Ale jak už to tak bývá, ti nejlepší umělci zůstávají během života nepochopeni, a tak se i první kniha setkala ze začátku spíše s odmítavým přístupem.

cvr9780743244589_9780743244589_hr

Větší nadšení vzbudil první díl plánované trilogie Chronicles: Volume One, vydaný v roce 2004. V něm se Dylan vrací zpět do roku 1960 a již zmíněné Greenwich Village, a vpouští nás do vlastního mládežnického světa. Vypráví nám příběh scény ze zakouřených barů, plných kulturních ikon, vtahuje nás na divoké rockové tour po boku revolučních hudebníků z Woodstocku až do LA a nechává nás pocítit, jaké to je žít v jeho hlavě. Datum vydání dalších dvou dílů zatím sice není jisté, ale určitě se od nového laureáta máme v následujících letech ještě na co těšit.

Takže ať už si během včerejšího a dnešního dne pouštíte pořád dokola Dylanovo oblíbené album, nebo na Youtube zjišťujete, kdo to vlastně je, nezapomeňte se stavit taky do knihovny. Čeká tam na vás nové, zatím neprobádané dobrodružství.

US legend Bob Dylan performs on stage during the 21st edition of the Vieilles Charrues music festival on July 22, 2012 in Carhaix-Plouguer, western France. AFP PHOTO / FRED TANNEAU (Photo credit should read FRED TANNEAU/AFP/GettyImages)

Zdroj: Bustle

Foto: Bustle, simonandschuster.com, oldiesradio.cz