Známe to všichni. Jakmile máme naprosto jasnou představu o tom, jak by některé věci měly vypadat, tak je za nás jen těžko zrealizuje někdo jiný. Že vám to připadá až příliš otevřené? My ale mluvíme o kutilství!

Kromě dobrého pocitu z kvalitně odvedené vlastní práce má přiložení vlastní ruky k dílu i další výhody. Pokud se totiž rozhodnete nenajímat si firmy na stavební práce a úpravy, které zvládnete udělat i sami, vyděláte na tom.

1. Ušetříte

Není pochyb o tom, že právě šetrnost vede celou řadu lidí k tomu, aby si některé méně náročné práce týkající se stavby provedli sami. Protože když k nákupům materiálu a nezbytným položkám platíte ještě hordu líných dělníků nedejbože ještě placených od hodiny, tak se vám celý stavební projekt nepatrně prodraží.

Od koupelnových obkladů přes výkopy až k přivrtávání poliček – vaší iniciativě a míře zručnosti se určitě meze nekladou, při složitějších pracích je ale vhodné si o dané problematice i něco zjistit.

Nicméně pokud se rozhodnete bourat nebo stavět od základů a nejste studovaný stavař, není úplně na škodu nějaký ten peníz za službu odborníka obětovat. Bortící se základy nebo mizerně vybouraná zeď dokáže jednoho pěkně potrápit.

building-joy-planning-plans

2. Možná se budete méně nervovat

To tak trošku záleží na povaze každého člověka. Některé vytočí doběla fakt, že za jeho těžce nastřádané peníze dělníci spíše nepracují než pracují, čímž se termín ukončení celého projektu či rekonstrukce prodlužuje donekonečna.

Když však budete pracovat sami, svým tempem, můžete si stanovit reálnou dobu dokončení a v případě, že nebudete stíhat, budete se moci zlobit jen sami na sebe. Nicméně pokud patříte mezi vznětlivé choleriky, patrně vám fakt, že na všem pracujete sami, příliš neuleví. Při sebemenších zádrhelích… no, však to znáte.

3. Lecčemu se přiučíte

A nejen tomu, jak být trpelivý, pečlivý a důsledný. Z menších prací se můžete docela dobře vyšvihnout na domácího mistra. Nejde jen o to, že si nastudujete odbornou literaturu o obkládání dřevem nebo dláždění chodníku, jde také o to, že se naučíte vnímat tak nějak kreativněji. Zkrátka a dobře si rozšíříte obzory a uvidíte spoustu věcí, které by se daly udělat jinak.

art-supplies-957576_1280

4. Ženy k vám budou vzhlížet

Protože když to budete zvládat sám, bude vám každá klečet u nohou. Muž, který je zručný, schopný a kreativní, je snem každé ženy. A pokud navíc budete stíhat i realizace jejích nápadů (i když ty její nápady samozřejmě nebudou tak dobré jako ty vaše), dostanete se na pomyslný polobožský trůn (pozn. redakce: to je naprostá pravda).

Ale teď vážně, tím, že budete mít odvahu pustit se do práce svépomocí, prokážete určitou praktičnost a to, že si dokážete poradit. A minimálně ta snaha se prostě cení!

5. Budete mít ten skvělý pocit

A je vlastně skoro jedno, jestli stlučete z pár prkének neuvěřitelně křivou a ošklivou lavičku, na níž se budete bát sednout i vy sám, nebo jestli kompletně zrekonstruujete rodinný dům nebo byt. Skvělý pocit ze své práce a z toho, že jste to dokázali i sami bez další pomoci, vás vyšvihne na pomyslný vrchol.

foto 01

Ono totiž projít celým tím tvůrčím procesem, a vytrvat, aniž byste to vzdali, i když na to máte obrovskou chuť, vyžaduje hodně sebezapření a energie. A právě ta investovaná energie se vám vrátí díky super pocitu, že jste zase něco dokázali.

Možná proto mají reklamy Hornbachu takovou sledovanost. Protože ta konečná radost se jednoduše žádné jiné nevyrovná.

Foto: Pexels, Pixabay