Před jedenácti lety poprvé vstupoval na vítkovický tartan a probíhal první cílovou páskou Zlaté tretry. To bylo fenomenálnímu jamajskému sprinterovi Usainu Boltovi teprve dvacet let a před sebou měl překonání světového rekordu stovky a dvoustovky v Berlíně roku 2009, kdy se z něj teprve právoplatně stal nejrychlejší muž planety. Ve středu ho ostravští fanoušci vítali naposled. Na Mistrovství světa v atletice, konaném v Londýně, plánuje začátkem srpna oznámit ukončení kariéry. Na jeho oblíbeném sportovním mítinku se s ním lidé rozloučili jako s králem.

I když byly výkony ostatních sportovců na šestapadesátém ročníku ostravské Zlaté tretry znamenité, žádný z nich nezastínil zlatý hřeb dvoudenní sportovní akce, na který se diváci těšili ze všeho nejvíc. Přece jenom, zmíníme alespoň některé z nich, protože letos bude opravdu na co s úsměvem vzpomínat.

Jedinečná atmosféra

Pro nezaujatého fanouška je Zlatá tretra v prvních minutách, kdy dosedne na tribunu, jako španělská vesnice. Současně se občas odehrávají třeba i čtyři disciplíny a neztratit přehled v překotném boji o vítězství a nepřehlédnout důležitý moment, se může jevit jako nadlidský úkol. A zvláště, když sportovci podávají takové výkony a skvělá atmosféra bouří celým stadionem. Není divu, že se tady Usain Bolt vrací tak rád. Listina Zlaté tretry měla čest nést jeho jméno nejčastěji z celého světa.

Z těch českých výkonů nesmíme určitě zapomenout na vítězství koulaře Tomáše Staňka. První muž letošních evropských tabulek vyhrál výkonem 21,63 metru. Dosavadní maxima ostravské dráhy mu ale unikla o čtrnáct centimetrů. Tu drží od roku 2007 Američan Rees Hoff.

Nový světový i český rekord

V běhu vynikl Wayde Van Niekerka. Jako by náhodou zaběhl světový rekord na 300 metrů s časem 30,81. Jeho původním plánem bylo pouze překonat místní rekord Usaina Bolta a úspěch až v takovém rozměru rozhodně nečekal. „Jsem poctěn, že jsem se mohl malým dílem zapsat do historie. Teď musím odpočívat a pak se, doufám, budu malými krůčky zase zlepšovat,“ řekl po závodě Van Niekerk. Právě on by měl svým talentem zaplnit díru v srdcích po Usainu Boltovi.

Netrhal se ovšem jen světový rekord. Český sprinter Pavel Maslák skončil za Van Niekerkem až jako čtvrtý, přesto ani jeho jméno nezůstane zapomenuto. S časem 31,80 je prvním Čechem, který překonal laťku třiadvaceti sekund na 300 metrů.

„Tady to pro mě bylo pokaždé stejné“

Patnáct minut před devátou hodinou večerní to všechno přišlo naposled. Bolt udělal svou klasickou pózu, naposled zaklekl do své dráhy s číslem pět a poprosil diváky o ticho. Následujících 10,6 sekund ukázalo, že je stále jedním z nejlepších, kteří diváky vždycky ovládnou. Na jeho nejlepší výkony to ale ani zdaleka nemá, a Bolt nezastíral lehké zklamání, že se nedostal alespoň pod desítku. „Nebyl to dobrý závod, ale trápilo mě zranění.“

Třicetiletá raketová střela z Karibiku nemohla na sklonku atletického života zapomenout na svůj oblíbený mítink. Nikde na světě nestartoval tak často, jako právě tady a fanoušci si toho cení. Na rozloučenou si pro něj připravili choreografii s jamajskou vlajkou a jeho iniciály, hrála jamajská hymna. „Tady to pro mě bylo pokaždé stejné. Ta živá energie, cítil jsem to ode všech. Nezáleží na tom, jestli prší nebo je chladno. Lidé přijdou a podporují nás, nikdy jsem nebyl někde, kde by to takové, jako tady. Navštívil jsem spoustu míst, kde fanoušci nepřišli, pokud bylo chladno. Ale když přijedu do Ostravy, vždy je podpora obrovská. Opravdu si toho vážím,“ řekl Bolt následně pro iDnes.

Téměř padesát minut pak trpělivě obcházel hlediště a uděloval všem nadšeně podpisy a fotil se s nimi. Kdo jiný by to udělal? A jaké publikum by mělo takové štěstí?

Foto: Zlatá tretra

 

.