Dnes nás čeká tak trochu zelená mapa. Pomocí heat znázorňování si tak můžeme porovnat, které země si ujíždějí úplně nejvíc ze všech na marihuaně.

Legalizace marihuany je velké téma. Není jednoduché právně ošetřit konzumaci této látky. Některým uživatelům by její legalizace pomohla, neboť léčebné účinky marihuany jsou vědecky prokázány. Těm druhým, kteří ji konzumují spíše rekreačně a pro pobavení, by legalizace sice také přišla vhod, ale je otázkou, nakolik by se rozšířila závislost na této návykové látce.

Je ale nutno říct, že heat mapa, která ukazuje četnost konzumace marihuany, vypadá docela černobíle. Pokud se tedy tráva někde konzumuje, je jí zpravidla větší množství. Na pomyslném žebříčku se tak na předních příčkách usazují Spojené státy, Kanada, Francie, Austrálie, Island nebo Nigérie.

https://telegraphtravel.carto.com/viz/0c7eb0e8-b705-11e6-99d6-0e98b61680bf/public_map

Legalizovat?

S pěstováním marihuany je spojená také její distribuce a černý trh. Organizované skupiny nacházejí v distribuci marihuany velké zisky a tudíž se organizované sítě rozrůstají. Možná, že kdyby byly drogy, tedy alespoň nějaké, legalizovány, klesla by po nich poptávka na černém trhu a omezily by se tím také kriminální obchodní aktivity.

Zářným příkladem může být třeba Portugalsko, které v roce 2001 legalizovalo veškeré drogy. Místo drogové apokalypsy se naopak konzumace a závislost na těchto látkách snížila a nyní se Portugalsko na mapě konzumace marihuany řadí spíše ke střízlivým a umírněným zemím.

ojjkfgn-ap4-get-budding

Holandsko až na 20. místě

Kdo tipoval, že světovému žebříčku bude v konzumaci kralovat Nizozemsko s proslulými amsterdamskými coffee shopy, bude se možná divit. Holandsko totiž svou konzumací marihuany spadlo až na dvacáté místo. Na prvním místě je Island, na druhém Spojené státy a na třetím Nigérie.

Z evropských zemí se na šestém místě žebříčku umístila Francie s jedenáctiprocentním zastoupením konzumentů marihuany v populaci, na 12. a 13. místě jsou Španělsko a Itálie a překvapivě ještě před Holandskem, na 15. místě, se s téměř devítiprocentním zastoupením usadila Česká republika. Přicházíte o iluze?

vpq7aruqdzo-get-budding

Je otázkou, jestli by mohla legalizace lehkých drog pomoci snížit jejich distribuci nebo konzumaci. Alarmujícím signálem je ale nebezpečně se zelenající mapa, se kterou by svět měl něco udělat. Přece jen jsme modrá planeta, ne?

Zdroj: TelegraphTravel

Foto: Unsplash, Pixabay