Martina Sáblíková nemohla odstartovat v olympijské časovce v Riu. Kdo za to může? Jednoznačně mezinárodní cyklistická unie? Asi těžko.

Můžeme se jednoznačně shodnout na tom, že je Martina Sáblíková chudák, a to, že jí nebylo umožněno odstartovat na letošních Olympijských hrách v Riu není ani v nejmenším její vina. Nebo možná trochu ano. Zvolila si totiž mimořádně špatně svůj organizační výbor.

Brno,_Joštova,_knihkupectví_Dobrovský,_autogramiáda_Martiny_Sáblíkové_(04)

Díky špatnému vyložení a zanedbání určitých povinností a úředních vyřizování pak milovaná česká bruslařka a cyklistka zbytečně odjela do Ria a s prázdnou a pláčem se posléze vrátila domů. Že nemohla odstartovat v časovce, je přinejmenším smutné. Můžeme si od plic zanadávat na šlendrián, kterého se její organizační tým dopustil.

Špatný tým?

Ale to všechno ostatní, co se spustilo okolo její osoby a Olympijských her, je tak trochu navíc a mimořádně na škodu jejímu jménu. Pamatujete si, jak před dvěma lety přišla snowboardistka Šárka Pančochová v Soči o medaili kvůli tomu, že jela příliš složitou jízdu, při níž spadla? A trofeje pak posbíraly její soupeřky, které soutěžily s jednoduššími snowboardingovými prvky, ale jízdu odjely bezchybně?

553622850_1280x720

Nářky Pančochové o ukradené medaili jí také byly vskutku k ničemu. Protože Češi mají rádi své hrdiny, ne své ufňukánky. Že Šárka měla dobře připravenou jízdu, která se jí nepovedla, zamrzí. Ale že následně plakala do médií, že medaili měla dostat ona, už bylo navíc a na škodu.

Příliš sebelitování neprospěje

A stejně tak by mohla dopadnout Martina Sáblíková. Přílišná litování, žaloby a medializace jejího neúspěchu jí neprospějí. Mnohem přijatelnější by bylo sportovní smíření se s neúspěchem, přiznání chyby, ať už ve volbě realizačního týmu nebo v neúspěšné snaze prorazit do vybrané sorty soutěžících.

Martina_Sablikova_2010

Martina sama se sice svou smůlou prozatím neprezentuje, o to větší je zlo, že její situaci vypouští do médií tým, který by ji měl podporovat a starat se o její dobré jméno. A ve výsledku jí škodí, přinejmenším v očích české veřejnosti. Nezbývá nám tak než doufat, že populární česká sportovkyně ustojí tuto kauzu se zbývající důstojností a nepřijde o oblibu u kritického českého národa. A že příště bude při sestavování a vybírání svého organizačního týmu obezřetnější.

Foto: Wikimedia