Pojďme se společně podívat na vývoj dalšího rapového veterána cz/sk scény. Řeč je o Egovi, který patří mezi nejrespektovanější rap riders vůbec. Projděme si spolu jeho cestu „zo stoky“ až na vrchol.

Prízrak, vznik KF

Ego je inteligentní a velice nadaný rapper ze slovenských Piešťan a zároveň vystudovaný právník. Spolu s Rytmusem a DJ Anysem dostali své malebné lázeňské město navždy na mapu rapu a tvoří dohromady veleznámé trio Kontrafakt. Ještě před KF měl Ego se svým spolužákem  Anysem skupinu Prízrak. Psal se rok 1996 a Ego skrze časopisy a klipy přičichl ke světu hip hopu. Kromě rapu ho oslnily především graffitty, kvůli kterým se později dostal do potíží. Žil devět měsíců v Kanadě, odkud ho právě za tuto jeho vášeň k pouličnímu umění a vandalismus vyhostili. Uvědomil si, že malování mu přináší jen problémy, začal tedy upřednostňovat jiný element hip hopu – rap. Zdokonaloval se v psaní i v projevu a po návratu do vlasti už došlo k nejzásadnějšímu spojení jeho kariéry – s Rytmusem. Kontrafakt se rozjel na plné obrátky (2001). Nejprve získávali respekt především živými koncerty a v roce 2003 přišel první řádný release. Šlo o „trojsingl“ Dává mi/Dobré věci/Moja rola, který vydal BBaRáK. Dává mi dostalo i svou vizuální podobu – dnes už legendární videoklip.

Tri špinavé mená a E.R.A.

Začátek nového tisíciletí byl pro Ega (a celý Kontrafakt) ve znamení true hip hopu. V textech oceňovali breakery, na raných nosičích nalezneme i beatbox, kterému se též věnovali. Často se objevovaly fráze typu „toto je čistý hip hop“ a podobně. Kompilace Tri špinavé mená (2003) shrnula v podstatě dosavadní úspěchy a spolupráce. Obsahuje mimo jiné i dvě live skladby, nebo Rytmusovu hostovačku na na legendárním tracku Noc je půlka dne od Indyho a Wiche. První plnohodnotný studiový nosič na sebe nenechal dlouho čekat a skupina vydala album E.R.A. u Sony Music Entertainment (2004). Od té doby začala spoluformovat podobu rapu u nás a na Slovensku a udávat směr mnohým následovníkům. Album je plné energie a oba rappeři už tehdy dost slušně experimentovali se svojí flow. Hned první singl (zároveň titulní skladba celého projektu) sklidil velký úspěch.

Bozk na rozlúčku a spolupráce

V roce 2006 založil Rytmus Tvoj Tatko Records a od té doby měli s Egem konečně vlastní vydavatelské zázemí. V roce 2007 tak vydali na vlastní pěst album Bozk na rozlúčku, které naprosto odpálilo celou scénu jako dynamit. Striktní bars podpořené řádně nabušenými beaty oslovily tisíce a tisíce poslouchačů. Vedle přísných věcí zde našla místo i vážná témata o životních situacích a problémech. Instrumentály kromě Anyse dodali například americký producent DJ Catalyst, Wich nebo Abe. Obrovským životním úspěchem pro Ega i celý Kontrafakt je spolupráce s Nate Doggem v tracku Polnočná Pičakoláda. Bozk na rozlúčku se stal kultovní záležitostí, po které nechali KF své fanoušky na další společný počin velmi dlouho čekat. Rytmus kontinuálně vydával sólová alba a různé kompilace každý rok (Bengoro, Si Zabil, Kral, Fenomen aj.). Ego však nestál jen tak stranou. Na každém nosiči měl minimálně dva featy a především celá léta funguje, jako Rytmusův konzultant. Dá se tedy říct, že se přímo podílel na všech těchto projektech. Na jeho vlastní sólo čekají jeho fanoušci spoustu let a už od roku 2007 o něm Ego hovoří.

Žijeme len raz a druhá vlna slávy

Ego se nikdy zcela neodmlčel a stále se objevoval na featech všech možných interpretů. Věnoval se samozřejmě také koncertování a sledování trendů. V roce 2012 tak přišel další důležitý bod jeho kariéry, který prý vznikl poměrně spontánně. Spolu s Robertem Burianem stvořili pravý letní hit Žijeme len raz, který dobyl hitparády a stal se bazénovou hymnou léta. Tento krok přinesl logicky rozporuplné přijetí. Na jedné straně stojí část fanoušků Ega (potažmo KF), kteří tento song považují za krok zcela mimo a na straně druhé jsou tisíce lidí, kteří o Egovi nikdy předtím neslyšeli a díky této jedné skladbě si ho oblíbili. Sám rapper říká, že rozhodně ničeho nelituje a že odjakživa rád experimentuje. V podobném duchu jako titulní skladba se nese celý mixtape Žijeme len raz (2012), kde se objevil například i David Steel nebo Tina.

Navždy a formování Podzemgangu

Po předlouhých šesti letech čekání vyšlo konečně další album Kontrafaktu Navždy (2013), které opět ukázalo, jak se věci mají. Styl obou rapperů, ale i celkový dojem a zvuk zaznamenal neskutečný progres. Hned v otvíračce O5 S5 se objevil na beatu světoznámý DJ Premier, se kterým už Rytmus dříve spolupracoval. Ego předvedl naprosto neslýchané flows například v trackách JBMNT, Stokujeme Vonku nebo V mojom svetě, kde můžeme slyšet i Separa a Ektora. Zhruba v této době založil své vlastní studio Feel Free a kromě vydatného turné k albu začal intenzivně sledovat a podporovat mladé začínající talenty. Během roku 2014 k němu chodili nahrávat různí rappeři, zpěváci a hudebníci a Ego vymyslel nový projekt.

Podzemgang I a II

Kolem Ega se zformovala početná skupina lidí (Aless, Yojo, Sima, Jofre, celá HAHA CREW a spousta dalších). Společnou prací (produkce i texty) vytvořili celé album s názvem Iní (2015) pod společnou hlavičkou Podzemgang. Ego, jakožto duchovní otec celého nápadu, chce dát šanci mladým a neznámým. Alespoň některým z nich tím nastartoval slibnou kariéru a stal se jejich rádcem a jakýmsi patronem. V rámci Podzemgangu vyšla řada klipů a zajímavých neotřelých nápadů. Další rok (2016) Ega mediálně podpořila stanice Óčko a byl postupně vybrán Podzemgang II, který krom rapperů tvořily i nadané tanečnice, muzikanti atd. Odjeli s Egem turné Party ride live vol.2 po několika českých městech.

Egova sólovka

Rok 2017 již končí, ale Egova sólovka po více než deseti letech slibování nabývá konkrétních tvarů! Má vyjít co nevidět a už první singl Robím to čo chcem je neskutečný banger. Název desky, který zcela netradičně odhlasovali fanoušci, bude Precedens. Předprodej začne během pár dní a Ego na svém instagramu prozrazuje podobu druhého singlu Runway, na kterém hostuje Paulie Garand a Lvcas Dope! O produkci se postaral Kenny Rough. Na track a hlavně na celé album Precedens se neskutečně těšíme!