O nových trendech, které přinesl rok 2016, jsme si už trochu obecněji povídali. Nyní se ale zaměřme na nejnovější designové libůstky, které můžete následovat při vybavování svého obývacího pokoje.

Neuvěřitelně in je návrat do minulosti. Například modernizované verze retro nábytku v kombinaci se vzdušnými prvky vyšperkují a ozvláštní interiér. Je načase do obýváku vpustit trošku hravosti, letos se skutečně nemusíte bát popustit uzdu fantazii a mírně se posunout od strohých minimalistických linií.

To ovšem neznamená, že minimalismu v interiérech odzvonilo, do jisté míry je tento trend nesmrtelný, ale v kombinaci se strohostí například skvěle vynikají nízké a designově výrazné lenošky. Ačkoli ti praktičtější z nás by mohli oponovat, že lenoška je zbytečným interiérovým prvkem, věřte, že díky její pohodlnosti a nadčasovému vzhledu si ji zamilujete.

couch-447484_1920

V menších prostorách je samozřejmě nesmysl trvat na lenošce, pozornost se tak vyplatí upřít na skutečně kvalitní kousek v podobě pěkné pohovky, která může celému interiéru dokonce dominovat. Je třeba si ale předem uvědomit, že pokud skutečně zvolíte dominantní pohovku, budete muset zbytek interiérových prvků v obývacím pokoji přizpůsobit stylově i vzhledově právě tomuto kusu nábytku.

Můžete se samozřejmě pustit i do kontrastů, které jsou v letošním roce horkým trendem, ale pamatujte, že i v tomto případě se vyplácí střídmost. Při výběru pohovky se řiďte obecným pravidlem, že čím menší prostor zařizujete, tím méně výrazná by pohovka měla být.

Pokud totiž do malého prostoru vměstnáte kousek hrající několika barvami nebo kousek, který svou barvou či tvarem příliš upoutává, docílíte akorát optického zmenšení místnosti. V malých místnostech tak volte spíše světlejší tóny nábytku, který pak pokoj prosvětlí, a pokud trváte na barevnosti, dodržte alespoň jen jeden barevný odstín.

Velké místnosti samozřejmě skýtají mnohem více možností, což ale neznamená, že volbou světlé nebo jednobarevné pohovky byste udělali chybu.

obývák 05

Staré dobré sedmdesátky

Nebojte se do interiéru začlenit prvky inspirované sedmdesátými léty, oblé tvary a jasné barvy oživí strohý minimalistický interiér. Buďte odvážní a kombinujte, začlenění těchto prvků navíc slibuje neotřelé oživení starších interiérů, bez nutnosti výměny celého nábytku. Pokud ovšem celý váš interiér ty sedmdesátky nepamatuje, samosebou.

obývák 03

Tak trošku chalupařina a návrat k černé

Dřevěné obklady na obývací zdi? V obýváku nemusí splňovat dřevěný prvek jen parkety. Krásně vypadá například dřevěný obklad jedné stěny v kombinaci s bílou barvou na ostatních interiérových prvcích. Díky dřevu v přírodní barvě dostanete do své obývací místnosti svěží rustikální nádech.

Že je černá v interiéru passé? Bývávalo. Do jisté míry můžeme slavit návrat černých zdí a dílčích černých prvků, které se v obývacích pokojích stále více uplatňují. Jistěže, černá není pro každého a není dokonce ani pro jakýkoliv pokoj. Zkrátka univerzálnost černé, tak, jak ji známe z módy, v bytovém designu tak úplně neplatí.

obývák 06

Mixování

Nejde jen o vzory, zajímavý dojem vytvoří například také police s vystavenými dekoracemi. Podobně poslouží také speciální obrazové lišty, které narozdíl od polic neuberou opticky tolik místa v prostoru. I v tomto případě je ale třeba mít se na pozoru, protože od čistých linií a zajímavého vzhledu je velmi lehké sklouznout k nepřehlednému mišmaši, který jen těžko chcete vystavovat.

Každopádně oproti dřívějším trendům letos už nemusíte mít na poličce jen jednu věc. Poličky jsou navíc velmi vděčné z hlediska změn interiéru. Dostatete-li tedy časem chuť na to, aby váš obývák vypadal trochu jinak, stačí vyměnit věci na poličkách.

obývák 07

Letošní interiérové trendy nejlépe vystihuje asi hravost. Neexistují pravidla, co k sobě patří a co ne. A tím se můžete do jisté míry řídit i vy sami. Ať už se rozhodnete pro zajímavé výstřelky nebo pro osvědčenou klasiku tón v tónu, mějte na paměti, že mnohem důležitější než jakékoli trendy je to, abyste se doma cítili dobře.

Foto: Pixabay, Style by Emily Henderson