Při výrazu „cvičit“ si vzpomenu na povinnou tělesnou výchovu na střední škole. Je zvláštní, jaký význam od té doby toto slovo nabralo a jak se změnil postoj k němu. Cvičení se obecně stalo závislostí. Ale v životě každého nastane období, které nám tuto drogu (workout) ukradne. A stačí chvíle…

Svaly totiž začínají povolovat už po týdnu nečinnosti. V zrcadle to zpozorujete zhruba po dvou týdnech. Proto je potřeba zmobilizovat zbývající síly i fantazii. Cvičte klidně při čištění zubů.

Workout při čištění zubů? Why not!

Pokud patříte k těm konzervativním jedincům, kteří se při čištění zubů drží umyvadla, jako by to byla poslední záchrana, tak to si zřejmě s následující radou rozumět nebudete. Já osobně za tu dobu prochodím celý byt. A ne, nenechávám po sobě fleky od pasty na koberci. Tedy občas. U čištění zubů můžete vykonávat spoustu cviků na spodní končetiny a zadek: dřepy na různé způsoby, posilování lýtkového svalstva zvedáním se na špičky, posilování sedacího svalu střídavým zatínáním a povolováním svalů.

Pracujete v kanceláři? A jde vám do ní vidět?

Pokud v ní máte soukromí, tak máte relativně široké možnosti. Kromě různých dřepů a posilování lýtek a zadečku můžete procvičit prsní svaly, paže a ramena. Klikujte. Nemusíte o zem, stačí se postavit ke zdi, nohama si stoupnout dál ode zdi a rukama se opřít o stěnu. Břicho můžete procvičit na židli. Sedněte na její kraj, nohy dejte před sebe a rukama se opřete o zadní okraj židle. Nohami i trupem pohybujte naráz k sobě a od sebe, při pohybu k sobě krčte kolena. Uznávám, že pokud do práce nosíte upnuté business kostýmky, může to být výzva…

Nejenže vaše svalstvo nepovolí, ale tato taktika vám pomůže i při řešení pracovního problému a zvedne vám náladu. Tím, že na problém přestanete myslet, se řešení možná objeví samo. True story.

Gaučové cviky u televize

Tenhle článek je o možnostech cvičení, když nemáte čas… Ale i v takovém případě si mnoho z nás na televizi (nebo spíš film či seriál přes PC) chvíli najde, vždyť je to takové zasloužené nicnedělání po celodenní námaze. Tak jinak – nicnedělání proměňte v produktivně strávený čas. Za jeden z nejúčinnějších cviků na pevný zadeček se považuje zvedání pánve od země. Tělo položte na zem, nohy opřete o gauč, odlepujte pánev od země, v horní pozici setrvejte 10 vteřin, pak pánev pomalu spouštějte na zem. Svaly břicha i zadečku mějte stažené.

Zapomeňte na pohyblivé schody

Stojíte na rozcestí a máte na výběr sejít nebo vyjít po pohyblivých schodech, nebo po schodech klasických. Vsaďte se sami se sebou, že v následujícím „neaktivním“ období na pohyblivé schody nevstoupíte. Ani s velkým zavazadlem v ruce, ani když vás trochu bolí nohy. Řekněte NE výmluvám, protože jedna vede k druhé. A vy určitě nechcete mít místo zadku rosol.

V posteli?

Dodnes se přesně neví, kolik kalorií se dá spálit aktivním sexem, ale každá kalorie dobrá, ne?

A jak to dělají úspěšní podnikatelé a celebrity?

Teď mluvím o těch opravdu vytížených osobnostech, ne o těch, kterým stačí denně uploadnut pár fotek na Instagram a mají vyděláno. Úspěšní a dlouhodobě pracovně vytížení lidé, kteří se chtějí udržovat v kondici, nemají mnoho možností. Proto si nejčastěji přivstanou. Budíček mají například před 4 hodinou ranní.

Michelle Obamová, ředitel Applu i hlava Sturbucksu

Mezi taková ptáčátka patří například bývalá první dáma Michelle Obamová, která si dopřává ranní dávku sportu dřív, než všichni ostatní vstanou. Prý pokud si nezacvičí, necítí se dobře. To stejné platí pro šéfa technologického gigantu Apple Tima Cooka. Vstává před 4. hodinou, pak vyřizuje maily a následuje cvičení. Poté jde do Sturbucksu. S šéfem této coffee company si může podat ruce, protože Howard Schultz zase brzo ráno sedá se svou ženou na kolo. Před 6. hodinou je už v práci.

Ani celebrity nemají krásná těla zadarmo

Cvičení neberou jen jako cestu ke krásné postavě, ale i k otevřené a uklidněné mysli. Toho můžete taky dosáhnout – pravidelným praktikováním jógy jako Lady Gaga. Ani nádherná Jennifer Aniston nemá štíhlou a pevnou postavu zadarmo. Každý den startuje jógou, po které jde ještě do posilovny. A co guru krásy Anna Wintour, která stojí za časopisem Vogue? Ta startuje den na tenisovém kurtu…

Tip pro rychlou ranní lekci

Tento rychlocvik můžete praktikovat kdekoliv, prakticky nic k němu nepotřebujete a je z něj mnoho užitku za málo muziky. Procvičíte s ním břicho, zadek i prsa. Je to jógové cvičení Súrja namaskár neboli Pozdrav slunci. Cvičte ho nalačno a sestavu opakujte alespoň 3 krát za sebou.

Internetoví rádci všeho druhu obecně doporučují vstávat dříve, prý v tom tkví úspěch. A já jim v tomhle naprosto věřím. Když svůj den začnu brzo a v poklidu, má úplně jiný průběh.

Foto: Pixabay.com, Facebook Lady Gaga, Navody.4fan.cz