Ať už je vaším „šálkem kávy“ titěrné espresso nebo pořádný hrnek s latte, určitě se shodneme na tom, že den bez záchranného životabudiče by byl o dost černobílejší. Naštěstí se v Praze nachází hned několik kaváren, které nás bez okolků s radostí nadopují kofeinem, příjemnou náladou i inspirací do nového dne. Na zoubek jsme se podívali těm nejlepším, které svou kvalitou a vzhledem začínají připomínat berlínský standard.

Poradíme vám, kde líbají múzy na počkání, kam vyrazit spojit kávu s kulturou a sportem či kde je v Karlíně nejlepší hovězí ragú. To ale není vše. Víte kam zajít na nejlepší kofeinovou dávku „na stojáka“ nebo zvládnout ke kávě také vynikající mezinárodní oběd?

Kavárna co hledá jméno

Ve skutečnosti má kavárna skrytých jmen hned několik, a to: kvalitní káva i ve variantě pro vegany s „nemlékem“, originální interiér se zahrádkou a lahodné občerstvení. Samozřejmě v souladu s trendy jako vegan, raw a podobně. Na pohled velmi lákavý je například švestkami nadutý „páj“. Ochutnat ale můžete i chlebíčky, polévky a snídaně hodné francouzských bulvárů. Vzít tady můžete kámošku na pokec nad vínem nebo kávou, ale i notebook s nedodělanou prací.

Kavárna se vyloupla z prostorů bývalé truhlárny a dominuje tak prodyšnými velkými prostory a vysokými stropy, které popustí uzdu vaší kreativitě a nápadům. Majitelé si hodně vyhráli se syrovými materiály. Interiéru vládne s přehledem cihla a dřevo, doplněné o omšelou omítku a prosklenou stěnu s výhledem ven. Přirozené světlo pronikající dovnitř skleněnými tabulkami je tak příjemnou změnou oproti kancelářským kójím. Člověk si občas přijde jako v jiném světě, jako by zabloudil na nějakou opuštěnou lesní mýtinu. Tento pocit ještě umocňuje masivní mohutný bar z jednoho kusu kmene z dílny Jiřího Korce. Městského ducha přináší originální grafitti znázorňující kosmonauty, které zároveň elegantně navazuje na logo celé kavárny, kterými jsou hory s noční oblohou.

Součástí je také galerie, ateliér pro umělce, multifunkční místnost k pronájmu a obrovský dvůr. „Kde pod hvězdami a za doprovodu té správné melodie snadno ztratíš pojem o čase a zapomeneš, že jsi v centru města,“ navozují majitelé atmosféru na svých stránkách. Místo nikdy nespí, kromě plodných konverzací tady klíčí všemožné vernisáže, workshopy a přednášky. „Určitě bych neriskovala návštěvu bez rezervace, jinak rozhodně doporučuji! Jakmile si člověk sedne, dýchne na něj dávka tvůrčí inspirace,“ radí návštěvnice Barbora Svrčinová.

Otevírací doba:

Po – Pá: 8 – 22 hod.

Adresa: Stroupežnického 10

Stránky: kavarnacohledajmeno.cz

Vnitroblock

Za zmínku stojí určitě také menší sourozenec Kavárny co hledá jméno, za kterým stojí dokonce ten samý tým. Prostor bývalé továrny rozproudil minulý říjen život tentokrát na druhé straně města, takže pokud máte prvotinu zakladatelů daleko, nemusíte zoufat. Interiér je téměř totožný, odkrývající bohatou historii – svršky můžete odložit na železné trámy a díra ve zdi slouží jako netradiční okno.

Snadno se vám může stát, že Vnitroblock proměníte ve svůj druhý domov. Nejenom, že posilníte tělo nápoji a pochutinami, ale zároveň můžete nakoupit designérské kousky k oděvu nebo do bytu či si zajít do kina a pak protáhnout svaly. „Mezi Tusarovou 31 a Dělnickou 32 chceme vytvořit multifunční útočiště pro všechny kreativní duše – kavárenské povaleče, jedlíky, tanečníky, pro všechny s láskou k designu a módě a hlavně všechny, kteří milují Prahu a život!“ pyšní se vlastníci na stránkách. Suterén kavárny skrývá miniaturní Pidikino pro dvacet lidí a v druhém patře najdete taneční sál.

Otevírací doba:

Po – So: 11 – 22 hod.

Ne: 11 – 20 hod.

Adresa: Tusarova 31

Facebook

Můj šálek kávy

Už název této kavárny bohatě shrnuje, proč ji budete mít rádi i vy. „Útulné místo, kde se budeš cítit jako doma, ideální jak na oběd, tak na odpolední kafe s kámoškou, nebo na večerní sklenku vína. Hovězí ragú na rozmarýnu by mělo rozhodně uspokojit i ty nejnáročnější chuťové buňky,“ shrnuje v kostce největší lákadla návštěvnice Barbora.

Příjemné posezení v obklopení barev evokujících bezstarostný italský venkov, jednoduchost a čistota. To je to, co současně dělá ty nejlepší podniky. K nejlepší kávě v Karlíně stačí už jen dodat pestrou nabídku jídla, ze kterého si vybere opravdu i ten nejnáročnější jazýček. Zkuste třeba baileys dort!

Otevírací doba:

Po – So: 9 – 22 hod.

Ne: 10 – 18 hod.

Adresa: Křižíkova 105

Stránky: mujsalekkavy.cz

Ema espresso bar

Ema už maso nemele, teď má v mlýnku jiné parády. Pokud ráno nestíháte a potřebujete před ranní poradou oživit rychlou a kvalitní kávou „na stojáka“, rozhodně musíte navštívit Ema espresso bar.  „Kvantita není na úkor kvality, forma podtrhuje obsah. Výběrovou kávu z evropských mikropražíren melou mlecí kameny rychle a jistě. Tak pracují i baristé, s úsměvem k tomu. Udělají, co vám na očích vidí. A poradí, doporučí a vysvětlí,“ začínají svižně majitelé již na svých stránkách.

Čistý interiér s bílou omítkou a dřevěnými doplňky vás dokonce vtáhne do vzpomínek na školní léta. A to v podobě nezapomenutelných retro židlí ze školních lavic!

Otevírací doba: 

Po – Pá: 8 – 20 hod.

So – Ne: 10 – 18 hod.

Adresa: Na Florenci 3

Stránky: emaespressobar.cz

Bar Cobra

„Jsme zdejší, už pár let. Makáme pro čtvrť a ta se nám za to odměňuje. Vždycky nám vadilo, že na Letné není s úderem půlnoci kam jít. Tak jsme dělali kompromisy. Jezdili do centra, řádili, vraceli se ráno. A pak se objevila Cobra. Zaplivaná nonstop herna kousek od Štrosmajeráku. Smrad, šílený koberce, automaty a dobrý pocity,“ popisují majitelé začátky.

Podle nás se jim přeměna zbrusu nového podniku na Letné opravdu podařila. „Má spoustu tváří a všechny jsou stejně přitažlivé. Ráno si můžeš dát kafe a koláč, odpoledne něco k jídlu a večer drink,“ popisuje Barbora. Využití i nabídka je opravdu multifunkční. V jídelním a nápojovém lístku najdete vše od kávy a lákajících drinků po obědové a večeřové menu. Smlsnout si můžete třeba na thajské polévce s kokosovým mlékem, balkánské pljeskavici nebo typicky české kachně se zelím nebo buřtech na pivu.

Tahounem interiéru je opět oprýskaná a flekatá zeď spolu s barevnou dvojicí, která nikdy nezklame. Černé kachličky na baru, nástěnný motiv a židle lahodí oku s dřevěnými stoly a doplňky v bílých barvách. Tak hurá rozlepit unavená víčka! Objevte další oblíbenou kavárnu!

Otevírací doba:

Po – Pá: 8 – 2 hod.

So: 10 – 2 hod.

Ne: 10 – 24 hod.

Adresa: Milady Horákové 8

Stránky: barcobra.cz

Foto: veřejná databáze