Stále více mladých lidí volí možnost práce z domova. Je to pohodlné, ale zároveň to vyžaduje určitou dávku sebekázně. Jak to v pohodě zvládnout?

Práce s možností home office je zaklínadlo, které v nabídkách pracovních pozic přitahuje desítky i stovky zájemců. Každý si pod tím pojmem totiž představí domácí pohodičku, ráno vstanete, pomalu se nasnídáte, ještě chvilku poležíte, uděláte oběd a zlehka se pustíte do práce. Bohužel, takhle to nefunguje. Anebo to tak nemůže fungovat dlouhodobě.

Není totiž dobré si přenechávat veškerou práci na odpoledne a dodělávat ji do noci. Velmi brzy byste si totiž mohli přehodit svůj biorytmus, což není úplně vhodné pro vaše zdraví. Ideální je simulovat si i doma pracovní režim. Jasně, není nutné to úplně hrotit, ale je dobré stanovit si určitá pravidla, která budete nadále dodržovat. V opačném případě se dostanete do absolutně neorganizovaného a bezčasového života, který nebudete schopni ukočírovat.

[jetpack-related-posts]

Stanovte si pracovní místo

Najděte si doma místo, z něhož budete práci vykonávat. Nebo si jej ideálně zařiďte. Je dobré mít kvalitní psací stůl, na němž bude dostatek místa pro podklady pro vaši práci. Také byste měli mít pohodlnou židli, na které se vám bude dobře sedět.

Klíčové je také stanovit si pracovní dobu. Nemusíte naskakovat v sedm ráno, ale o deváté už byste měli zapnout počítač a začít se věnovat práci. A hlavně byste takto měli postupovat opravdu každý den. Jedině tak si zvyknete na určitý stereotyp, budete svou práci dělat průběžně a nebudete se hroutit pod náporem požadavků a úkolů, které jste si nechali na posledních pár hodin před odevzdáním práce.

macbook-606763_1920

Nepracujte v pyžamu

Jednak si tím zkazíte jedinečnost pyžamkového dne, když si jej budete dopřávat denně, a jednak ztratíte pojem o tom, že pracujete. Prostě si vyčistěte zuby, učešte se, oblékněte se (ano, i spodní prádlo) a pusťte se do práce.

Vzhledem k tomu, že díky práci například nebudete některé dny ani vycházet z domu, a pokud někdy ano, tak do večerky za roh pro alespoň něco k snědku, můžete si v neupravenosti a samotářství začít pěkně libovat. A vrátit se potom mezi lidi může být problém.

Soustřeďte se na práci

Snažte se po vyhrazenou dobu opravdu věnovat jen a jen práci. V domácnosti nás totiž leccos vyrušuje a jsme tak schopní od práce neustále odbíhat k aktuálnějším podnětům. Muži zapínají televizi, brouzdají po internetu, ženy běhají po domácnosti a nadhánějí si domácí práce. To je ale poněkud špatný vzorec.

Během své práce byste se neměli rozptylovat tím, co je u vás doma ještě potřeba udělat, protože budete neustále odbíhat od pracovní problematiky a vaše výsledky nebudou stát za nic. Ano, je to pitomé, protože váš partner možná vidí jen to, že jste celé dny doma, a přesto nestíháte, ale kdybyste chodili do práce a vraceli jste se ve čtyři nebo v pět odpoledne, taky byste toho zase tolik nestíhali.

technology-792180_1920

Buďte k sobě přísní

Je vcelku jasné, že tu a tam se drobného prohřešku v podobě odložení práce dopustíme, ale nesmí se nám to stávat často. Pro úspěšnou práci na home office je důležitá disciplína a do určité míry také sebezapření. Ale pokud to dokážete, užijete si příjemnou práci z pohodlí domova. A to se určitě vyplatí. Jo, a vypněte si Facebook!

Foto: Pixabay