Největším zklamáním roku je odchod šéfa politického hnutí ANO, Andreje Babiše. „Za všechno můžou média, Kalousek a ostatní poslanci. Je to od začátku zmanipulovaný útok proti mé osobě,“ vzkazuje věrným voličům.

Andrej Babiš je ambiciózní slovenský korporátník, kterému se v malé české roklince podařilo nepředstavitelných divů. Vybudoval impérium křupavých a šťavnatých kuřat, Kosteleckých uzenin a dalších pochoutek českého původu, jejichž odbytiště z valné většiny tvoří kampaně hnutí ANO a všelijaké jeho večírky a utužovací akce. Kromě toho velí i pár chemickým továrničkám, před pár lety podnikl velkolepý nájezd na už tak dost kalné politické vody a mečem Protikoruptníkem vybojoval místo ministra financí. Mimo jiné proto, aby si občas přihodil na mohutnou truhlu pod zadkem ještě nějakou dotaci nebo výhodu navíc. I přesto tomuto statnému blanickému rytíři, miláčkovi českých davů a koblih odzvonilo, a on se tak se sklopenou hlavou vrací zpátky k svému rozsáhlému majetku. Proč?

Těžko si představit větší ztrátu, než tu, kterou budeme muset překonat v následujících měsících. Vše začalo již zpackaným bratislavským soudem. Andrej Babiš se kolem sebe v několika nadějných měsících snažil vybudovat autoritu a charisma udavače STB. Jeho cílem bylo podpořit vpád prezidenta Miloše Zemana na pole čínských a ruských vztahů a vmluvit se do přízně jejich mocenských velikánů. Jak je již velmi dobře známo i Vladimír Putin má za sebou podobnou historii s KGB a dojem by udělal jistě i na Si Ťin-pchinga. Česká republika tak ztratila možnost vyhoupnout se mezi země v čele s bývalými elitními agenty tajných služeb. Škoda přeškoda.

putin

 

Pomstychtivá média

Další tragédií, která letos Andreje zasáhla, je malá úroda ovoce. „Jak je o mně známo, zahraniční produkty zkrátka nepodporuji. Proto jsme se stranou dospěli k závěru, že je nejvyšší čas, abych z politiky odešel. Pekárny a koblihy nemají co žrát. Celá moje kampaň stála na rozdávání lahodných koblih pracujícímu lidu, a teď ční v troskách. Voliči na mě spoléhali a já je zklamal,“ vysvětlil svůj splín Eyemagu.

Objasnění celé situace hledá v pomstychtivých médiích. V posledním roce totiž publikují tolik negativních článků a komentářů na téma migrace, že není divu, že zemědělci panikaří a zapomínají na práci o ovocné sady. Ze strachu z uprchlíků, kteří na lahodné české výrobky, zvláště ty od pana Babiše, nejsou zvyklí a hrozí, že je během pár dnů všechny sní, upisují své duše k extremistickým hnutím Okamury, Konvičky a podobných. Na starosti o úrodu nezbyde díky cvičení chaotických a pobuřujících divadelních představení čas.

bab-kob

A i kdyby se nějaké koblihy našly, kampaň už je stejně nenávratně v koncích. Vést několik firem, připisovat jim tajně dotace, obvolávat svá média, aby o něm psala pozitivně, a ještě svádět slovní boje v Poslanecké sněmovně i na Ministerstvu financí, to chce opravdu kuráž. A pořádný kalendář. Andrej Babiš je však muž staré školy a spolupráci s počítači zásadně odmítá. Všechny data nosí buď v hlavě, nebo v obrovském, stále se zvětšujícím stolním kalendáři, který tahá všude s sebou. Při jeho nošení si nedávno natáhl rameno, a tak by, bohužel, nemohl koblihy voličům ani osobně rozdávat. Natož pak pětitisícikoruny  pochybným občanům.

andrej-babis_lidovky

Nešťastné napodobení oblíbené autority

Posledním hřebíčkem do rakve politické kariéry byla kauza Čapí hnízdo. Díky manipulacím a zjištění, že Agrofert pobírá nejvíce zemědělských dotací, se pravidla hry podstatně změní. „Rozdělování dotací teď bude o dost těžší. Proto se musím více soustředit na své firmy, jejichž příjmy budou díky těmto zákrokům značně ochuzeny,“ přiznává Andrej. Nešťastná situace nastala po hysterických reakcích po celé zemi. Přitom chtěl Babiš už od začátku jen napodobit slavný citát Adolfa Hitlera a filmovou adaptaci knihy Přelet nad kukaččím hnízdem. „Vtipem jsem chtěl pobavit českou veřejnost a začít tak boj proti reputaci zachmuřelého národa,“ nechápe Babiš tyto reakce.

babis-2

babis

Poslední naděje

I přes všechny tyto nezdary ale Babiš zatím flintu do žita nehází. Jako paralelu k aplikaci Bez Andreje plánuje spolu s Milošem Zemanem spustit do konce roku aplikaci Bez novinářských plků. Ta jejich voličům a příznivcům odstraní jakékoliv subjektivní komentáře, kritiku jejich osoby či špatnou zmínku ve všech typech novinářské produkce.

Andrej Babiš tak reaguje na spiknutí uvnitř poslanecké sněmovny a zákon lex Babiš, který je na cestě ke zdárnému schválení. Už ani média ho nepoctí bezpodmínečnou kontrolou. Je sice jasné, že by je předal někomu ze své rodiny nebo snadno ovladatelnému známému, ale ten si může po nějaké době postavit hlavu. Proto tihle dva (ne)mocní muži spojili síly a zahajují boj proti svobodě špinavého novinářského slova.

bab-zem

Foto: Svobodné fórum, Lidovky, Parlamentní listy, newsweek.com