Joris Voorn je bezdebat jednou z klíčových postav, ne-li dokonce tou nejvíce klíčovou, house music v posledním desetiletí. V letošním roce se ukáže opět i v Praze. Zakladatel labelu Rejected a celosvětově známý producet vystoupí v květnu jako zvláštní host klubové akce Climax v Roxy.

Krom něj se představí 27. května v noci také například Chris Sadler a mnoho dalších. Vstupenky můžete koupit v předprodeji za 350 Kč přes portály GoOut a Ticketpro nebo MyRoxy, NoD vstupenky nabízí za 370 Kč.

Vše začalo před 20 lety

Píše se rok 1997 a mladý Joris zkouší poprvé mixovat hudbu pomocí gramofonových desek. Remasterování hudby v něm vyvolalo touhu tvořit, která se během následujících měsíců nespočetněkrát znásobila. Voorn vyhrál během těchto měsíců hned několik soutěží z dj’ského prostředí. Netrvalo dlouhou dobu a dostal residenturu v klubu ATAK.

Joris byl, co se umění týče, rodilý talent. Úspěšně promoval z architektury a ovládá hru na nejeden hudební nástroj (housle, klavír i kytara). Čas plynul jako diskotékové večírky a Jorisovi se v hlavě začal rodit nový plán. V roce 2002 se rozhodl pustit do techno beatu a výsledkem byl release “Muted Trax EP“. Skladba se dočkala kladných hodnocení, a především díky supportu ikon typu Laurent Garnier nebo Carl Craig si Joris vysloužil jmenovku objev techno music stávajícího století.

Přes funky groove až k house soundu

Nástup na scénu byl zkrátka famózní a bylo víceméně jasné, že architektura půjde do kopru. Pochopitelně se tak stalo a Jorisovi releasy začaly vycházet jako když padají hrušky ze stromu. Prostě jeden za druhým. Hymna “Incident“ svým šlapavým funky groovem obletěla světové, respektive především klubové show a úspěch dvojice EP “Lost Memories“ pt.1 a pt.2 u labelu SINO Technasia byl tady.

Chvíli na to ze sebe Joris vydal veškerou energii a vyslal na světlo světa klíčová alba. První z nich nese název “Future history“ a druhé pro změnu “For A Deep Place“. Rok 2006 přinesl u Jorise změnu žánru, kdy přešel na klubový house sound, který navazuje na vznik labelu Rejected. Jak dnes můžeme vidět, změna stylu Jorisovi sedla na výbornou!

Spolupráce s jmény jako Lana Del Rey nebo Moby

Dnes je Joris Voorn kapacitou svého oboru. Můžeme bez obav říct, že patří mezi jednoho z nejžádanějších remixérů vůbec. Na svém kontě má spolupráci s takovými jmény, jako jsou například Robert Babicz, Paul Kalkbrenner, či dokonce Lana Del Rey nebo Moby. Dokonalost a dj’s skills jen potvrzuje mnohonásobnými kompilacemi pro Mixmag, Space nebo Cocoon.

Joris se pomalu ale jistě stává legendou. Lidé na jeho akcích paří takřka do vyčerpání, neboť zpoza pultu rozjíždí show, kterou opravdu jen tak neuvidíte. Svým osobitým stylem a remixem hudby house, techno a minimal rozhoupe stoprocentně i vaše boky. Proto neváhejte a dorazte na Climax do Roxy!

Foto zdroj: Joris Voorn (© 15questions.net)