Jakou polohu bychom měli při spaní ideálně zaujmout, abychom svému tělu dopřáli ten nejlepší a nejkvalitnější spánek?

Zatímco spánek na zádech pomáhá zabraňovat vzniku vrásek, pozice plodu v mateřském lůně zase vede k oslabení hrudníku a spaní na břiše škodí naší šíji. A navíc se doporučuje neusínat každý večer ve stejné pozici. Skrze všechna doporučení a rady se přímo nabízí otázka, zda existuje nějaká ideální poloha, která nám pomůže usnout a zároveň nebude škodit našemu tělu.

Francouzský deník Le Figaro přišel s názory několika expertů, kteří se výše položenou otázku pokusí zodpovědět. Pro některé lidi není nic pohodlnějšího a přirozenějšího než spánek s tváří v polštáři a na břiše. Nicméně ani tato pozice není pro naše tělo ideální. Podle osteopata Célestina Serteleta může spaní na břiše vyvolávat napětí v polykacích svalech. Když k tomu přidáme ještě tlak na hrudní koš, můžeme rovnou počítat s dýchacími obtížemi.

woman-1283485_1920

Pozice spaní na břiše není dobrá ani pro šíji, jak vysvětluje kinezioterapeut Jérémie Feutry: „V praxi pozorujeme, že lidé, kteří mají ve zvyku spát každou noc na břiše, trpí bolestmi šíje více než ti, kdo spí na boku nebo na zádech. Když spíte na břiše, máte hlavu otočenou na stranu a to vyvolává tlak na páteř. Navíc se záda stáčejí na stranu, obratle nejsou v rovině. V této poloze je lépe spát na tvrdé matraci a na plochém polštáři.“

Pozice plodu patří k těm nejběžnějším, ale také nevyhovuje všem spáčům. „V pozici plodu nezaujímá páteř přirozenou křivku, je zakulacena, jsme zkrouceni a hrudník nemá dost místa. Avšak pro toho, kdo má bolesti v zádech, může být být toto zahnutí způsobem, jak si od nich ulevit. Jestliže máte ve zvyku spát v této poloze, je lepší skrčit jednu nohu a druhou napnout, abyste uvolnili pánev,“ radí Jérémie Feutry.

sleeping-1311784_1920

Panuje přesvědčení, že pro naše zdraví je nejlepší spánek na zádech, stejně jako pro náš vzhled, neboť obličej nemusí být osm hodin nikterak svraštělý na polštáři. Všechno ale závisí na tom, jakou máte morfologii a jaké máte matrace. „Jestliže jsou naše záda spíš zahnutá a hlava vystupuje vpřed, je třeba podpořit krk několika polštářky. Příliš tvrdá matrace rovněž způsobuje bolesti, protože svaly jsou stlačeny,“ říká osteopat Sertelet. Pozice se nedoporučuje u osob, které chrápou a trpí syndromem spánkové apnoe.

Aby byla pro tělo ideální, dejte si polštářek pod kolena. „Jestliže je jedna noha napjatá na matraci, má druhá tendenci se sklánět, což vyvíjí tlak na hýžďové svaly a napětí v kyčli a pánvi,“ vysvětluje Sertelet. A pokud jde o vliv na tvorbu vrásek? Expert vybízí k obezřetnosti: „Spánek na stejném boku může vést k mačkání kůže a svalů, neboť krev a kyslík nepronikají správně do pokožky a regenerace je méně úspěšná. Navíc by bylo nutné spát celou noc bez hnutí, což se stává je výjimečně!“

sleep-375345_1920

Jestliže se cítíte dobře, když ležíte na straně a máte ruku pod polštářem, výše, než jsou ramena, stlačujete si krevní cévy a nervy, a to může vést ke ztuhlosti nebo zdřevěnění ruky. Navíc je váha soustředěna na ramena. Když se vzbudíte, budou vás bolet, vysvětluje Sertelet. Na rozdíl od toho, co se často říká, spaní na pravé straně nepřispívá k pálení žáhy, ani spaní na levé straně nezabraňuje jaterním problémům. „Tato poloha má smysl u těhotných žen.“ Jestliže chcete vylepšit tuto pozici, umístěte polštář mezi kolena, aby stehenní kost byla v rovině s pánví,“ uvádí Sertelet.

Osteopat je kategoricky proti tomu, abychom spali celou noc v jediné poloze. Lépe je pozice během noci měnit, abychom nebyli druhý den ráno zdřevěnělí a ztuhlí.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay, Pexels