To, co se zdálo být dalekou futuristickou vizí, máme na dosah ruky. V Česku možná budou poprvé v historii doručovat zásilky drony.

V průběhu příštího týdne by měl český e-shop Mall.cz poprvé otestovat doručování zásilek pomocí dronu. Od zautomatizování doručování si vlastníci slibují nižší náklady i úsporu času. Mall.cz není první společností, která se pokusí delegovat předání zásilek adresátům na bezpilotní letouny, v minulosti se o to již pokusily například společnosti DHL nebo Amazon.

Dovedete si představit tu vizi, že místo pošťáka vám objednaný balíček přinese dron? Původně futuristicky vypadající nápad se ale už několikrát úspěšně stal skutečností a je jen otázkou, jak si s tímto úkolem poradí český Mall.cz. Není jednoduché synchronizovat a zautomatizovat tolik úkonů, které obnáší celý doručovací proces. Nicméně pokud se vše povede, bude mít Mall.cz našlápnuto o hodně napřed před ostatními českými e-shopy.

03

Mají drony potenciál nahradit i jiné služby?

Pokud se podaří prosadit doručování menších balíčků za pomocí dronů, vyvstane logická otázka, zda by se drony nemohly ve společenském systému uplatnit i v dalších případech. Kromě dopisů by nás tak například mohly drony obsluhovat v restauracích. Za předpokladu, že nebude hustý letový provoz, jehož synchronizace by mohla být obtížná.

Zdá se, že by drony skutečně mohly mít užitečný potenciál k tomu, aby nahradily lidský faktor v mnoha oborech. Možná, že by dokonce byly v mnoha ohledech spolehlivější a úspěšnější, protože by byly přesně naprogramované, což by mohlo minimalizovat výskyt chyb. Je ale otázkou, jestli by nám v těch službách nezačal onen lidský faktor chybět.

04

Lidské vztahy drony nenahradí

Dron se na vás totiž při předávání dopisu neusměje. Nezvedne vám náladu ani si s vámi nepopovídá. Zatím. Na druhou stranu, kdyby mohly drony nebo jakékoli stroje nahradit nepříjemné úřednice za přepážkami, byla by to jistá výhra, že. Zatím se ale zřejmě budeme muset spokojit s tím doručováním. Pokud vůbec. Mimochodem test doručování pomocí dronu budete moci zhlédnout na Facebooku Mall.cz nebo na webu zřízeném speciálně pro tuto událost.

01

Foto: Unsplash