Tupac Amaru Shakur, známý jako 2Pac, Makaveli či Pac, je v Guinessově knize rekordů zapsán jako nejúspěšnější rapper historie se 75 miliony prodaných hudebních nosičů. Kromě toho, že skvěle rapoval, skládal i básně a koketoval s herectvím. Slibnou kariéru však v roce 1996 ukončily 4 střelné rány vypálené z bílého Cadillacu. Ty se 2Pacovi staly osudnými.

Rodné jméno Lesane Paris Crook mu téměř po roce změnila matka, která byla i s otcem členkou kontroverzního hnutí Černí panteři. A to proto, aby jej mohla pojmenovat po historickém vůdci hnutí odporu proti španělským conquistadorům v Peru. 2Pac pocházel z kriminálního prostředí, jeho nevlastní otec svého času dokonce patřil na seznam deseti nejhledanějších uprchlíků FBI. Navzdory tomu mladý chlapec vystudoval Baltimorskou školu umění, kde se věnoval studiu herectví, poezie, jazzu a baletu. Již v těchto letech se pomalu začínal věnovat rapu a beatboxu. Dílo bylo dokonáno, když se rodina přestěhovala do Marin City v Kalifornii, kde 2Pac dokončil studia se zaměřením na poezii. Díky jednomu ze školních vystoupení byl přijat do hudebního uskupení Digital Underground.

První sólový debut se setkal s nebývalým úspěchem

V Digital Underground působil jako MC a doprovodný tanečník. Společnost Interscope Records zaujal jeho sólový debut z roku 1991 2PacalypseKing Now, kde řeší politiku, rasismus a špatné demokratické situace. Z alba, které předznamenalo budoucí úspěch, čerpali slavní rappeři jako je 50 Cent, Nas nebo Eminem. Následovaly další úspěchy v podobě nového alba z roku 1993 a založení skupiny Thug Life. V této době se začal ozývat kriminální vliv prostředí, v němž 2Pac vyrůstal, a který zřejmě předznamenal jeho neblaze proslulý konec.

Co přinesl pobyt ve vězení

V roce 1993 byl obviněn z několika přečinů, jako je např. sexuální obtěžování. Roku 1994 byl postřelen a okraden dvěma muži. Následoval čtyř a půl letý pobyt ve vězení, kam se 2Pac dostal kvůli kontroverzní výpovědi jedné fanynky. Ta nejprve tvrdila, že ji znásilnil, poté, že ji sexuálně obtěžoval. Ačkoliv si plánovaný pobyt díky kauci zkrátil na pouhých 11 měsíců, nelze říci, že by v žaláři zahálel. Stihl vydat novou desku, která jej vynesla na přední místo žebříčků hitparád, vzít si přítelkyni Keishu Morris, s níž se ovšem do roka rozvedl, a prostudovat Machiavelliho, podle něhož zvolil nový pseudonym Makaveli.

Proměna v gangsta rappera

Pobyt ve vězení 2Paca v mnohém ovlivnil. To se projevilo i na jeho hudebním stylu. Ačkoliv to vždycky popíral, veřejností byl nově vnímán jako gangsta rapper. Toto označení pramenilo z nového rázu jeho textů. Dříve zde byla patrná silná inspirace africkými a afroamerickými hnutími, které bojovaly za rovnost a svobodu. 2Pac se věnoval tématu policejní brutality, kritizoval nespravedlnost amerického sociálního systému a propagoval afrocentrismus. Po roce 1996 byla v jeho textech zachována sociální tematika, více se však blížily rádiovým a klubovým hitům a byly stylově řazeny k tzv. gangsta rapu.

Potyčka v hotelu MGM GRAND

2Pac měl do budoucna velké plány. Poslední album údajně stihl se vším všudy vytvořit za pouhých 7 dní. Chtěl založit vlastní nahrávací společnost Makaveli Records. To vše však přerušila náhlá smrt, která je dodnes předmětem sporů. Stalo se to v září roku 1996 poté, co s ostatními členy skupiny Deatr Row opustil zápas Mika Tysona. Hala hotelu MGM Grand se stala svědkem incidentu, který byl dokonce zachycen hotelovou kamerou. Během něho se 2Pac napadením pomstil jednomu členovi gangu Southside Crips, který dříve okradl některé zaměstnance Death Row Records. Policie však možnou souvislost potyčky s vraždou vyloučila.

Osudných 13 ran

Několik okamžiků po této nehodě se k autu, v němž jel do Clubu 662 se Suge Knightem, na křižovatce ulic Flamingo-Koval přiblížil pověstný bílý Cadillac. Z toho vyšlo 13 střelných ran, z nichž se 2Pacovi 4 staly osudnými. Svým zraněním podlehl o šest dní později. Zpopelněn byl v pátek 13. září roku 1996. Traduje se, že část jeho popela byla smíchána s marihuanou a vykouřena členy Outlawz.

Je stále na živu?

Navzdory všemu se mnozí fanoušci domnívají, že 2Pac je stále naživu. Podle nich byla smrt fingovaná a měla sloužit k tomu, aby se slavný raper mohl ukrýt a žít v klidu a pohodě. Tomuto podezření nahrávají situace související s událostí, které nebyly nikdy vyjasněny. Bílý Cadillac se nenalezl, stejně jako žádní očití svědkové. Je možné, aby si v Las Vegas, ve městě, které nikdy nespí, nikdo nevšiml hlasité střelby? Proč se za Cadillacem nevydal některý z 2Pacových bodyguardů? Na auto, v němž kromě 2Paca seděl i Sue Knight, bylo vypáleno celkem 13 zásahů. Z nich 2Paca zasáhly 4. Sue Knight vyvázl s pouhým škrábnutím na hlavě. V roce 2015 řekl David Myers, muž, který vyšetřoval 2Pacovu smrt, že se jedná o podvod. Za účast na dokonale připravené akci mu prý byla vyplacena odměna ve výši 1,5 milionů dolarů.

Předmět obdivu a studia

2Pac světovou uměleckou scénu ovlivnil výrazným způsobem. To potvrzuje i skutečnost, že jeho životem, smrtí a vlivem se do dnes zabývá řada známých i méně známých autorů. Univerzitní profesor Mark Anthony Neal 2Paca v jedné ze svých studí popsal jako přirozeného intelektuála, který měl schopnost mluvit k masám a být jejich uznávaným reprezentantem. Další profesor Murray Forman zase v 2Pacově odkazu vidí novou živoucí entitu. Podle profesora hudby Emmeta Price je 2Pac součástí afroamerického folklóru. Studenti University od California, Berkeley mohou navštěvovat kurz History 98: Poetry and History of Tupac Shakur.

Jeden z nejvýdělečnějších mrtvých umělců

I dnes, po téměř 20 letech od své smrti, je 2Pac stále jedním z nejvýdělečnějších mrtvých umělců. Podle magazínu Forbes jeho pozůstalost za rok 2008 vydělala plných 15 milionů dolarů. 2Pac je třetím raperem, jehož skladba (konkrétně Dear Mama) byla uložena do národního archivu v Knihovně Kongresu v USA.

 

 

Zdroje:

Zdroj 1 , Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

www.pixabay.com

www.instagram.com