Už jste vyzkoušeli přírodní kosmetiku v ekologických kadeřnictvích?

V poslední době jako by se s ekologickým přístupem k životu roztrhl pytel. Najednou už není cool dát si v restauraci pořádnou flákotu masa, ale spořádaně přežvykovat kousek zeleně s dalšími věcmi, které vyrostou ze země. Něco na tom sice bude, ale není toho eko najednou nějak moc?

Studuji v Olomouci a nedávno nás náš profesor vyslal prozkoumat vody hanáckého bio-eko-přírodního života. Obchůdky se zdravou stravou, veganské a vegetariánské restaurace, dokonce ani hladové okno mě nepřekvapilo. Co však bleskově upoutalo mou pozornost bylo ekologické kadeřnictví a kousek od něj dokonce krejčovství! Navzdory tomu, že i to by bylo zajisté dost zajímavé, padlo mé oko na kadeřnictví, které by snad mohlo pomoct i mým zuboženým suchým vlasům. Rozhodla jsem se tam tedy vydat a vyzpovídat jeho usměvavou majitelku.

dsc_1577

Na okraj bych jen pro zvídavé Olomoučany zmínila, že se kadeřnictví Zelená hlava nachází v ulici Kateřinská, kousek od zastávky Tržnice. Podobné koncepty najdete i v Praze. Já našla hned dvě vinohradské varianty, Eco Salon Rolland nebo Jan Rybář Hair Studio & Gallery a v Praze – Stodůlky Eco Salon Lužiny. Zelená hlava je na Moravě bohužel jen jedna. Ale nejde ani tolik o umístění, to jen abyste věděli, kde když tak po přečtení článku zamířit. Koncepty, regenerační účinek a úlevu pro vlasy naleznete všude.

Barvy na vlasy jen z henny?

Když se řekne přírodní barva na vlasy, padne každému na mysl henna a její bahnivé a zelené odstíny. Ale v ekologickém kadeřnictví najdete i pestrobarevný kolorit přírodních barev bez amoniaku a PPD, které klasické chemické značky obsahují. „Nabízíme odstíny od růžové až po zelenou, výrazné i pastelové. Ale samozřejmě i ty klasické. Zkrátka všechno, co vás napadne,“ doplňuje majitelka Zuzana Burdejová.

photo-1477967379634-397acd591301

V Zelené hlavě zvolili dánskou kosmetiku od Natulique. „Jedná se opravdu o nejčistší přípravky na trhu v dnešní době. Od ostatních se lišíme hlavně šetrnými a ekologickými barvami na vlasy a doplňkovým prodejem ekologické přírodní kosmetiky bez obalů,“ vysvětluje majitelka. Ano, v obchůdku můžete přírodně zásobovat i svou domácnost, například výživnými šampóny nebo mýdlovými ořechy na praní.

Má to vůbec cenu?

Jak dlouho taková eko kůra na kštici vydrží? Nesmyje se během pár dnů? Nebojte. Trvalá to sice není, ale jinak jsou výsledky stejné, jako u normálních přípravků, na které jste zvyklí. Na druhou stranu pozitivní účinky rozpoznáte hned. „Vlasy jsou samozřejmě méně zničené, když na ně nenanášíte chemii, celkově jsou hezčí. Smysl těchto barev není pouze v hezkých vlasech, ale i v tom, že si do pokožky a do těla, a ani do přírody, nenanášíte chemii. Je to komplexní v tom, že zákaznice jsou nejen hezčí ale i zdravější,“ přibližuje důvody Zuzana.

photo-1474888505161-1ace11ae3d81

Má to vůbec cenu? A za jakou cenu? Protáčíte panenky při vzpomínce na tučné odměny i za úpravy v klasickém kadeřnictví? Nebojte, za kvalitu si v tomto případě tolik nepřiplatíte. „Pohybujeme se ve střední kategorii, máme stejné ceny jako trošku lepší klasické salóny, které používají obyčejné chemické barvy. I zákaznice s velmi dlouhými vlasy se běžně vejdou maximálně do dvou tisíc korun,“ uzavírá majitelka.

Foto: Unsplash, Zelená hlava