Konec loňského roku byl napresován novinkami české a slovenské rapové scény. Vyšly nejočekávanější věci roku, ale nechybí ani návraty hiphoperů, kteří na přelomu století rozbíhali hru! Na úvod vám jen sdělíme, že nejočekávanější bylo album Krstný otec od Rytmuse. Pokud přemýšlíte, co budete v roce 2017 poslouchat, máme pro vás několik tipů. Pojďme na to!

Pro všechny české rapové fans byla největším dárkem pod stromek deska Veni, vidi, wich

Na Máňovu desku se čekalo hodně dlouho. Producent známý pro svůj Golden Touch udeřil v narvaném svátečním období a hned „první“ track Jak Ocel s Marpem a ostatně i se zbylými členy seskupení Trouble Gang pohltil českou scénu! Wichova deska je velmi různorodá, jež dokazuje píseň One more time se skvělým Martinem Svátkem. Klip k této písni se točil v Montrealu, což celé věci dodává ještě více světového měřítka. Co myslíte, stojí právě tato dvojice u zrodu nového celosvětově známého českého hitu?

Abychom byli přesní, song Jak ocel nebyl první vydanou věcí z alba Veni, vidi, wich. Všechno začalo již v listopadu trackem Tempo, na kterém Wichovi hostuje slovenská extra třída v podobě dvojice Kali a Separ. Separ, jakožto uvědomělý otec rozhodně nezní, to po něm ale v tracku jako je tento zdaleka nikdo nežádá. Samotnou kvalitu alba potvrzuje Separův výrok: „Veni, vidi, wich, toto je nová škola“! Nakonec zmíníme, že cover desky dělal Petr Hricko.

Krstný otec odpálil celou scénu. Společně s ním vyletěl i P.A.T

Rapper Rytmus svým albem Krstný otec potvrdil, že je opravdovým králem. Rozsahem alba jednoznačně předčil celou československou scénu. Dvacet čtyři tracků shromažďuje neskutečnou porci zájmů. Část songů opěvuje klasická témata od drahých aut a jachet, až po výsměch synáčkům, kterým vše dotují jejich bohatí rodiče! S Rytmáčem se takříkajíc svezl i P.A.T. Pouličný Autor Tónov oblečen do merche nově vytvořeného Pozor records doplňuje Patrika na bangeru Stokára nemóžeš dojebať.

Rytmus si na své album dovolil přizvat i českou legendu nesoucí jméno Indy. Od Indyho můžeme slyšet novou věc po několika letech, ovšem je vidět, že jeden z průkopníků rapu v Čechách neztratil nic na lyrice ani frázování! Jako tatínek synka, který již nějakou dobu chodí do školy, má na pořadu dne i jiné věci, než rapování o pozérství a dissování cizích tracků. Píseň Zatvárám stojí určitě za poslechnutí! Indy ve své sloce vzpomíná na staré časy.

Na albu jsou kromě klasických jmen i rappeři, kteří s Rytmusem tvoří premiérově

Album spojilo velkou porci kvalitních raperů z našich končin. Song Kandino paktani například nahrál společně s ostravským Barracudou, na dvou písních má trio DMS, nechybí ani Majk Spirit či věčný parťák Ego. Překvapením není ani spolupráce s Ektorem či Anitou Soul. Na albu je taktéž Laris Diam, legendární Čistychov. Pro mnohé je zajímavým překvapením hlavně Kali a James Cole. Samozřejmě nemůže chybět Rytmusova přítelkyně Dara Rollins, se kterou si společně zazpíval v tematickém songu V mojich predstavách.

Branči je v rapování zkrátka starý mazák! Domáce potreby osloví hlavně starší rapovou generaci

Již několik dní je venku nové EP Domáce potreby od slovenského veterána jménem Branči Kováč, známým spíše pod svou přezdívkou Vec. Mladší generaci mezi trendy hity tato deska zcela jasně uniká, stejně tak, jako ta minulá, která nesla název Stereo farbo slepo. Přitom obě jsou přinejmenším skvělé. Nejedná se ovšem o chtěnou trendy hudbu, která hýbe rapovým světem. Tracky od zakladatele dnes skoro neznámého, avšak o to více legendárního uskupení Trosky, jsou pro náročnější rapový fans, své milovníky si rozhodně najde. Vinyl obsahuje pouze šest tracků. Kvantitu zde nahrazuje kvalita jednotlivých věcí. Vše potvrzují hosté, kterými jsou takové jména jako DJ Wich či Kato z Prago Union.

Pio Squad oprášili své uskupení a razí po letech zbořit scénu albem Stromy v Bouři

Další záležitost spíše pro starší rapový fans je převážně z Jihlavy. Čerstvé album má na svědomí také Pio Squad nebo chcete-li ještě legendárnější pojmenování, Jižní Pionýři! Jejich deska nese název Stromy v Bouři. O dění a změnách ve skupině hovoří track Kde se flákaj?!, který společně se songy Tváře a Čalantika působily jako jakási upoutávka na nové album.