Celý svět soucítil s ukrajinskou pilotkou, kterou zajali zlí Rusové a udělali z ní obětního beránka. A celý svět jásá, že po dvou letech soudů a postrkování oni zlí Rusové nebohou pilotku pustili.

Jen málokdo ji nezná. Nakrátko ostříhaná žena drobnější postavy se stala symbolem ukrajinského odboje. Svůj boj za Ukrajinu demonstruje Savčenková různými způsoby, z nichž ne všechny jsou úplně košer. Její příběh zacloumal celým světem a přitáhl pozornost světových velikánů i obyčejných lidí na rusko-ukrajinské vztahy, které se pohybují kolem bodu mrazu.

Nelze jí upřít kuráž a odvahu, stejně jako stálost a tvrdohlavost, díky níž se zřejmě nenechala v ruském zajetí zlomit. Povaha a hrdinské vystupování Savčenkové z ní udělaly národní hrdinku, o jejíž statečnosti pochybuje jen málokdo. Problém ale je, že se nad její osobností vznáší malý háček. Je jen otázkou, nakolik bude schopná tato radikální žena s lehce fanatickými sklony žít ve společnosti, jejíž většině se sama podle svých slov nehodlá přizpůsobit. A je otázkou, jak dlouho se nad ní může vznášet pomyslná aura národní hrdinky.

hqdefault2

Národní hrdinka

Internetem kolují posměšné zvěsti, že Rusové nakonec Nadiju Savčenkovou vrátili Ukrajině mimo jiné i proto, že věří, že ji sami brzy začnou nenávidět. Její mimořádný sklon pro radikalizaci a velmi přímé vystupování vůči jakýmkoli oponentům by jí totiž do budoucna mohlo zlomit vaz. Při příletu na Ukrajinu například odmítla Savčenková podat ruku Julii Tymošenkové a vznesla i několik nelichotivých prohlášení na adresu tamních politiků.

Samozřejmě, to ona byla držena v ruském vězení a ona čelila tlaku ze strany ruských politiků a světových médií, která se o její případ zajímala. Ale to jí ještě nedává do rukou hrdou přezíravost, s níž se momentálně prezentuje. Novináře po jejím příletu udivilo také její chování vůči nim samotným, neboť bývalá pilotka ječela, aby jí dali prostor a označila je za psy a šakaly. Jako svůj nejbližší plán sdělila, že má v plánu vypít několik litrů vodky.

Italské deníky přirovnávají Savčenkovou k českému Václavu Havlovi. Vidí v ní morální autoritu a osobnost, která by se mohla stát vzorem mladým Ukrajincům. Jiní ji ale označují za fanatičku a maniaka, který může být svému okolí nebezpečný. Jak se celá situace vyvine, je ve hvězdách.

Nadiya_Savchenko,_Moscow_court,_10_February_2015_02

Prozatím víme, že Naděžda Savčenková se ihned po návratu vrhla po hlavě do politiky, v níž vidí svou následující realizaci. Nezamítla ani možnost kandidatury na post ukrajinské prezidentky, což by se mohlo ukázat jako poslední kapka do výbušné směsi ukrajinské revoluce, kterou si Ukrajina bude muset projít. A tak se možná pár chytrých hlav v Evropě s touhle čestnou a hrdinnou, leč fanatickou a nekompromisní ženou, ještě potrápí.

Foto: Youtube, Wikimedia