Dokážete manipulovat s vědomím lidí a úspěšně zakrýt svou identitu?

Pokud už vás omrzely tradiční deskovky typu Člověče, nezlob se nebo Carcassonne, přinášíme skvělý tip. Hra Activity nebo Párty Alias sice také neomrzí, ale po pár kolech jich máte dost. Pokud chcete letos své kamarády opravdu ohromit a dotáhnout na Silvestra hru, na kterou každý jen tak nezapomene, je jasným hitem Secret Hitler. Výhodou je, že svou kampaň na Kickstarteru vyhrál teprve nedávno, a je tak stále k dispozici k bezplatnému stáhnutí. Pár minut s tiskárnou a nůžkami pak dokáže s večerní zábavou hotové divy.

Secret Hitler je dramatickou hrou plnou politických intrik a zrad, zasazených do nacistického Německa po roce 1930. Perfektně se hodí na jakoukoliv párty, protože doporučený počet hráčů je pět až deset lidí. Nejlépe nad sedmnáct let, protože všechny ty strategie dají pořádně zabrat každému mozkovému závitu.

Stane se Hitler prezidentem?

Hráči jsou během hry tajně rozděleni na dvě skupinky – liberály a fašisty. Cílem fašistů je zasít mezi ostatními nedůvěru a dosadit svého chladnokrevného vůdce. Liberálové musí co nejrychleji najít a zastavit Secret Hitlera, než bude pozdě. V každém kole se volí prezident a kancléř, kteří spolupracují, aby přijali nějaký zákon. Pokud vláda schválí fašistický zákon, hráči musí rozhodnout, jestli je na vině zrada nebo málo štěstí při výběru kartiček. Pokud vyhrají fašisti, čeká svět druhá světová válka.  

Ja oder nein?

Hráči si svou roli losují výběrem kartiček. Poté, co každý ví, zda v následujícím kole bude hájit práva liberálů, fašistů, nebo se dokonce stane obávaným Führerem, zavřou všichni oči. Po výzvě otevřou oči fašisté a omrknou s kým mohou během své neplechy počítat. Nakonec zamává rukou Hitler (se stále zavřenýma očima), fašisti zavřou oči a po otevření všech hráčů se začíná. Těžké je na tom to, že zástupce své „strany“ znají pouze fašisté. Liberálové musejí odhalit, s kým mohou počítat a kdo je nebezpečný, stejně jako Hitler. A tady právě leží kámen úrazu celé hry.

Fašisté se celou dobu tváří jako liberálové, aby jim příslušníci této strany věřili a vyslovovali jim důvěru pro přijímání zákonů. Pomocí manipulace a intrik se snaží prosadit fašistický zákon a vše svést na náhodu. Výběr prezidenta a kancléře probíhá následovně. Titul prezidenta putuje po jednotlivých hráčích po směru hodinových ručiček, volba kancléře pak spočívá volně na jeho odhadu. Poté následuje vyslovení důvěry ostatních hráčů. Pokud vládnoucí dvojici odmítnou, posouvá se titul prezidenta, pokud jej schválí následuje přijímání zákonů.

Poznáte lháře?

Prezident si z kupičky kartiček vezme tři zákony. Pokud bude fašista a vytáhne si například kombinaci jeden liberální a dva fašistické, je pravděpodobné, že svému kancléři předá pouze ony dva fašistické a bude se vymlouvat na to, že měl svázané ruce. Kdyby se jednalo o liberála, pošle dál jeden fašistický a liberální a bude čekat, jak se jeho kancléř zachová. Ten musí vždy vybrat právě jeden z nich. Dohromady je jedenáct fašistických a šest liberálních zákonů. Ostatní sledují hru a snaží se určit, kdo jim lže a kdo říká pravdu. Zkrátka, trénink na reálný život jako vyšitý!

Hra končí buď poté, co liberálové nebo fašisté protlačí vládou šest zákonů, zabitím nebo odhalením Hitlera, nebo pokud je po třetím přijatém fašistickém zákonu Hiter zvolen prezidentem. Navíc od druhého nebo třetího zákona na obou stranách čeká aktuálního prezidenta několik výhod. Buď může odhalit identitu některého člena, někoho zabít a podobně.

Víte, čeho jsou vaši kamarádi schopni?

Takže otázka zní: Jste připraveni na tento nový druh zábavy? Dokážete jasně přemýšlet, odhalit dobře obalenou manipulaci a neztratit se v tom, kdo říká pravdu a kdo ne? Není výjimkou, že liberál podlehne taktice fašistů a nechá zabít někoho z vlastních řad. Dokážete v chaosu objevit skrytý řád a odvrátit válku?

Tady je ještě pár recenzí některých hráčů na Kickstarteru, kdybyste se stále nemohli rozhodnout:

Secret Hitler využívá herní mechanismy, aby zvýraznil podstatu těžkého procesu identifikace zla, a co s ním dále dělat. – Killscreen

Skoro mě až štve, jak je tahle hra zábavná. Donutí vás zpochybnit všechno, co jste kdy o svých kamarádech věděli. – Sander Weisz

Sercret Hitler je tou nejnapínavější, nejstresovější, nervy drásající hrou, jakou jsem kdy hrál. Čím více ji hrajete, tím více se vyvíjejí vaše herní strategie. Během hry začínáte o svých přátelích pochybovat jako nikdy předtím, dostanete se do absurdních situací a užijete si spoustu zábavy. Je to deskovka, u které si užívám, když ji hraju, ale vtáhne vás i její sledování. Není tady nic, s čím bych mohl srovnat ten pocit, když vytasíte s fanfárami svou roli a zajistíte si tak vítězství. – Ben Soileau

Foto: Secret Hitler