Že krása není všechno, už víme. Ale je třeba taková nadprůměrně inteligentní partnerka snem každého muže?

Asi tak tisíc průzkumů amerických vědců prokázalo a objevilo, že muži jsou bytosti skrz naskrz vizuální a při výběru partnerky se ohlížejí zejména na její vzhled a atraktivitu. Ono kdo by taky nechtěl mít po svém boku krásku, kterou mu budou všichni závidět, to je jasné…

Co z toho ale vyplývá je to, že pro muže není zpravidla zásadním kritériem při výběru partnerky její inteligence. Čímž rozhodně nechceme nic paušalizovat, a rozhodně netvrdíme, že krásná žena musí být zákonitě hloupá, to vůbec ne. Jde o to, že minimálně v prvních chvílích mužům možná tak úplně nezáleží na tom, jestli jejich potenciální patnerka umí tahat fyzikální rovnice z rukávu.

Které ženy jsou podle mužů neodolatelné zjistíte v tomto článku.

Přílišná inteligence může být navíc na škodu. Málokterý muž totiž vydýchá fakt, že má po svém boku ženu, která je chytřejší než on. Zkrátka máme špatně nastavené společenské stereotypy, podle nichž by měla žena pořád k muži vzhlížet a být mu oporou. Na čemž vlastně není ani nic moc špatného, ale… co chudinky nadprůměrně inteligentní ženy?

reading-1209174_1920

Ego a ješitnost?

Proč ale takové vztahy nefungují? Proč si muži neradi volí silné a emancipované a chytré partnerky? Možná proto, že ve společném soužití přebírá potom otěže žena a oni se mohou cítit méněcenní. Anebo jde o prachprostou záležitost mužského ega, které nemůže být pošramoceno takovou ranou, kterou by mu mohla uštědřit převyšující partnerka.

V naší společnosti je to prostě tak nastavené. Všichni máme odmalička před očima předobraz takzvaného ideálního vztahu, v němž je muž silná hlava rodiny, která vykazuje autoritu a moudrost, a žena je oporou rodiny, a byť chodí do práce, ještě navíc udržuje teplo rodinného krbu. Muž přináší domů víc peněz a zbytek rodiny si toho je vědom. Jsou to stereotypy, které brání navazování vztahů s inteligentnějšími ženami?

cloth-1384827_1920

Nebo je to příznak stejné mužské ješitnosti, která se projevuje například i v případě, kdy by mohla být potenciální partnerka například vyšší než muž nebo vydělávat více? To je asi individuální věc každého jedince.

Jak poznat, která je ta pravá, se dozvíte tady.

Za všechno může rovnováha

Žena sice může žít s mužem, který je o mnoho chytřejší než ona, neboť k němu může bezmezně vzhlížet (vivat všem svazkům profesorů a jejich studentek), ale ve většině případů i tak nastává určitá rovnováha. On je velmi inteligentní a neskutečně nepraktický, ona je průměrně či lehce nadprůměrně inteligentní a nadmíru praktická. A tak to klape.

Od jakých žen muži nejčastěji utíkají si můžete přečíst zde.

A vlastně je to právě vztahová rovnováha, proč se průměrní muži nepouštějí do vztahů s nadprůměrnými ženami. Protože základem zdravého a fungujícího vztahu je určitá partnerská rovnováha, která je v některých případech mimořádně křehká. A tak stejně jako ženy netouží být zesměšňovány a ponižovány machistickým mužem, muži netouží po extrémně chytrých ženách, které by jim dávaly svou převahu výrazně najevo.

book-841171_1920

Pokud ale cítíte, že byste inteligenční převahu své ženy jednoduše ustáli, určitě se po nějaké poohlédněte. Velmi inteligentní ženy jsou i přes všechny předsudky krásné, nenechte se odradit obyčejnými pomluvami a závistí méně chytrých žen. Koneckonců každoročně se koná i klání o korunku Miss z řad nejkrásnějších žen s nadprůměrnou inteligencí, kterou pořádá organizace Mensa. Voilá, atraktivní vědkyně existují!

A navíc, krásné a hloupé partnerky do dlouhodobého vztahu také moc mužů nechce, že?

Foto: Pixabay