Zlaté české ručičky, že. Ale schválně, jak nás vnímají ve světě a co jsou první věci, které napadnou cizince ve spojení s českou kulturou?

Možná vás to nenapadne hned, ale je toho vcelku dost. Do výčtu české charakteristiky se bohužel řadí jak pozitivní, tak i negativní vlastnosti. A také spousta věcí, které nám připadají běžné a jiným národům zcela nepochopitelné. Které to jsou?

1. Dobří hokejisté a fotbalisté

Je fajn, že v tomto ohledu máme být na co hrdí. A tím spíš po dosavadních výkonech českého hokejového národního týmu. Češi prostě sportem žijí a je to dobře. Tečka.

češi

2. Krásné Češky

O kráse českých žen není pochyb, o čemž koneckonců dokládají i české úspěšné topmodelky, které zná celý svět. Nesmíme zapomenout na první a jedinou Češku s titulem Miss World Taťánu Kuchařovou, která uchvátila svět svou oduševnělou krásou.

Ale i úplně obyčejné české ženy a dívky mají něco do sebe. A taková vizitka v zahraničí vůbec není špatná.

beauty-1319951_1920

3. Vyhlášené pivo

Češi jsou národ pivařů, tak ještě aby to pivo neuměli dobře uvařit, že! Je ale fakt, že sláva českého piva je rozhlášená do celého světa. Pivo, Baroš a Jágr jsou s Československem zkrátka neodmyslitelně spjatí.

4. Tradiční české jídlo

Svíčková, znojemská, koprová omáčka, dušený vrabec, špenát a vepřo knedlo zelo, pilíře české kuchyně. A taky poctivý domácí gulášek.

Je sice fakt, že pro některé cizince je naše jídlo těžké, ale stejně na něj nedají dopustit. Svíčkovou vám totiž nikde jinde ve světě neudělají.

cuisine-18796_1920

5. Krádeže

Bohužel jedna z mimořádně negativních a bohužel i trochu pravdivých představ o Češích. Na trase Česko-Chorvatsko, tedy třeba na některých benzinkách v Rakousku či Slovinsku, lze nalézt české nápisy „Prosím, neodnášejte toaletní papír“ a podobně.

Co se dá dělat, to je asi prostě nějaký pozůstatek z komunismu, kdy měl každý potřebu hromadit i zbytečnosti.

6. Dovolenkování

České letní rodinné dovolené jsou všeobecně známé. Celý svět se baví na účet českých rodinek mačkajících se kolem kotlíku, pořvávajících na chorvatských plážích a šetřících každou korunu.

Na druhou stranu mnoho národů nechápe, že Češi si dopřávají dovolenou prakticky každý rok a někdy i několikrát do roka. Pro cizince jsme prostě národ rekreantů a oni nechápou, kde na to bereme peníze.

čech

7. Šetření

To vlastně tak trochu souvisí s dovolenkováním. Průměrná česká rodina jede v zimě lyžovat a v létě třeba někam k vodě nebo do hor. A rodinný rozpočet to k nepochopení ostatních národů unese.

Pravda ale je, že na dovolené se Češi vydávají se zavařenými konzervami, paštikami a v cizině jen neradi utrácejí za jídlo. Přežívání na paštikách a instantních polévkách jim zajistí dostatečně komfortní dovolenou, což cizinci zvyklí utrácet za cizokrajné zážitkové večeře prostě nikdy nepochopí.

8. Ponožky a sandále

To je prostě trend, který se drží téměř výhradně v Česku. Strýček s kapsáči a vysokými ponožkami, které si narve do sandálů. Je to přece pohodlné, praktické a hygienické, že? To dá rozum, že v ponožce se tolik nepotí noha…

Ale jak to taky vypadá… No, aspoň si můžeme být jistí, že podle těch ponožek a sandálů nás každý cizinec bezpečně pozná.

Foto: Pixabay