Po dlouhé době nás čeká znovu čarodějnický podzim s mačkanicemi před knihkupectvím a probdělými nocemi nad knížkou. Harry Potter a prokleté dítě vyjde přesně za měsíc.

Málokterá sága uhrane tolik generací a vtáhne je do svého děje, jako se to povedlo anglické spisovatelce J. K. Rowlingové. Knížky kouzelnické trojice Harryho Pottera, Hermiony Grangerové a Rona Weasleyho vychovávaly děti a učarovávaly dospělým v knižní podobě od roku 1997. Menší, kteří ještě neuměli číst, se do světa Bradavic poprvé vydali díky filmovému zpracování v únoru 2002. Měla jsem to štěstí, že mě, stejně jako spoustu dalších, už odmala držela Rowlingová za ruku a ukazovala mi báječný svět plný čar a kouzel, neutuchajících možností a dobrodružství. O to žalostnější pak bylo zjištění, že mi na jedenácté narozeniny nepřišel žádný dopis označený bradavickou pečetí.

Je překvapující, že J. K. nakonec podlehla nátlaku fanoušků a další knihu vydala. I když se do svého pečlivě vytvořeného příběhu stále, díky knížkám Bajky barda Beedleho a Famfrpál v průběhu věků, pravidelně vracela, nikdy od nich nepokročila dál. Téměř deset let po vydání posledního dílu ale v určité formě naší fantazii znovu přispěla.1470657807_hp-book

Nejde však o klasický román, jak už jsme byli zvyklí. Autorka dodala pouze námět, rozhodila pavoučí sítě osudů a určila hlavní dějové linie. Zbytek chybějících střípků zpracoval a pečlivě složil John Tiffany. Celá kniha má podobu divadelní hry, která se 30. července letošního roku hrála v londýnském Palace Theatre. Velké pozdvižení vzbudilo koncem minulého roku obsazení černošské herečky Nomy Dumezweniové ze Svazijska, do role Hermiony.hermiona s hermionou

A o čem příběh je? Samozřejmě, že bez známé rodinky by to nešlo. Hlavními tahouny jsou opět Potterovi, ale tentokrát o generaci mladší. Albus Severus Potter, James Potter a Lilly Potter se vydávají přes nástupiště ¾ na Kings Cross až do Bradavic. A aby v tom nebyl nějaký háček, nejmladší syn Albus se ukáže jako černá ovce a pravý opak otce. Škola ho nebaví, famfrpál mu nejde a místo rodinou hýčkaného Nebelvíru ho klobouk šoupne do Zmijozelu. Nejlepšího a taky jediného společníka mu dělá potomek Malfoye. Spolu také objeví stroj času, který figuroval v třetím dílu Harry Potter a vězeň z Azkabanu, a navštěvují s jeho pomocí tajemná místa minulosti.

Cena knížky se pohybuje mezi 399 a 499 korunami. Abyste měli jistotu, že v soudný den odejdete s vytouženými stránkami v ruce, můžete si výtisk na stránkách většiny knihkupectví předobjednat.

Podzim plný kouzel nám Rowlingová dopřeje také na filmovém plátně. 17. listopadu totiž dorazí Fantastická zvířata a kde je najít, film o učebnici, zmiňované v potterovské sáze. Hlavním dějištěm sice nejsou Bradavice a hrdiny známé tváře, stejně nás ale vyvede za hranice mudlovského světa. Zbytek své kariéry soustřeďuje spisovatelka na psaní společenských románů, třeba Prázdné místo, nebo detektivek pod pseudonymem Robert Galbraith s nevyčerpatelným detektivem Cormoranem Strikem.

Foto: www.nrnews.ru, facebooková stránka Emmy Watson