Bezstarostné léto a parné letní večery si nelze představit bez rozmarných hudebních festivalů. V posledních letech jako by se s nimi v České republice roztrhl pytel, a tak vám přinášíme záchranné podpůrné stéblo v podobě tohoto článku. Chronologický přehled s hlavními tahouny festivalů i vším ostatním, co by vám letos rozhodně nemělo uniknout.

Tak s námi nalaďte tu správnou vlnu, připravte peněženky a hippisácké oblečení! Hudební kolotoč začíná už za pár dní a pojede téměř celé léto.

Votvírák

16. – 18. 6. 2017

Milovice u Prahy

Dvoudenní vstupenka s kempem: 320 Kč

Stránky: Votvírák

Začneme takovou malou rozcvičkou českých interpretů. Na Votvíráku můžete kousek od Prahy, v příjemném zázemí oprášit davové taneční kreace a připravit tělo na nedostatek spánku i hektolitry alkoholu. A pro lístek ani nesáhnete tak hluboko do kapsy. Za 320 korun zapaříte na klasiky jako Miro Žbirka a je vo hviezdach jestli i na Habera & Team. Že jsme všichni tak nějak v blbým věku připomene Xindl X a nesmíme zapomenout ani na Wohnout, Visací Zámek nebo Vypsanou fixu. Mladší generaci zastoupí třeba Ewa Farna, Mandrage a H16.

Metronome Festival Prague

23. – 24. 6. 2017

Výstaviště Praha Holešovice

Dvoudenní vstupenka: 1890 Kč

Jednodenní vstupenka: 1290 Kč

Stránky: Metronome Festival Prague

Minulý rok se na českou festivalovou scénu probojoval nováček hlavního města Metronome Festival Prague. Už první ročník ukázal, že se jedná o opravdu silnou konkurenci. Jména jako The Kooks, Iggy Pop, Foals nebo Crystal Fighters nenechávají klidného nejednoho teenagera nebo i dospělého. A pořadatelé pokračují ve stejném duchu i letos.

Koncem června vystoupí na holešovickém výstavišti charismatický a uhrančivý Sting, energetičtí Kasabian a na houpavých rytmech unese diváky Garden City Movement. Zahraje také DJ Solomun, zástupci hip hopu Young Fathers nebo izraelská zpěvačka Ester Rada. Z domácí scény se můžete těšit na Klara & The Pop, Lenny, Toma Artwaye nebo šílence Kubu Kaifosze z Lazer Viking.

„Naší výhodou je, že nabízíme návštěvníkům městský festival se službami a pohodlím, které poskytuje pouze město. Na druhou stranu náš areál, umístěný částečně v zeleni i v zábavním parku, navodí správnou festivalovou atmosféru,“ říká dramaturgyně festivalu Barbora Šubrtová. Nezůstaneme ale jen u hudby, výstaviště ovládne také stand up comedy, módní přehlídka, twerková královna Anet Antošová nebo přednášky Prague Startup centra s úspěšnými podnikateli.

Špilberk Open Air Festival

30. 6. 2017

Brno Špilberk

Vstupenky: 320 Kč

Stránky: Špilberk Open Air

Pokud máte rádi elektronickou hudbu zkuste to s druhým ročníkem Špilberk Open Air, který proběhne 30. června uprostřed brněnské dominanty. Jedním z headlinerů letošního ročníku bude uznávaný producent, rezident berlínského klubu Watergate H.O.S.H. Dále rozpálí mixážní pultík HRTL, DJ Schwa nebo Luke Nova.

Fingers Up

30. 6. – 1. 7. 2017

Morava Camp Mohelnice

Dvoudenní vstupenka: 590 Kč

Stránky: Fingers Up

V rodinném prostředí kempu Morava Mohelnice jsme sice zažili už i větší pecky, ale letos se můžeme spolehnout aspoň na českou klasiku. Příjemně uvolněné indie kapely jako No Distance Paradise nebo The Prostitutes, ale také Alberta Černého s Lake Malawi vystřídá svérázný rapper Vladimir 518, Zrní, kapela Desmod nebo Lazer Viking & Sabrehart. Kromě elektrifikující hudby vás nabijí přednášky s tipy o cestování či jak nejlevněji vyrazit do zahraničí. A kdo by se potřeboval trochu vybít na toho tady čeká bumperball.

Rock for People

4. – 6. 7. 2017

Hradec Králové

Třídenní vstupenka: 2000 Kč

Jednodenní vstupenka: až na místě

Stránky: Rock for People

Nesmíme zapomenut ani na jediný pořádný rokáč v českém rybníčku, i když některé kapely jako by se na festivalu pomalu zabydlely. Už poněkolikáté máte možnost vidět Three Days Grace, Paramore nebo Evanescence. Kdo ještě neslyšel naživo The Pumped Up Kicks od Foster the People má letos další šanci. A po zákazu kouření bude znít hitovka Cigarette Daydreams od Cage the Elephent zase trochu jinak. Pořádnou show nastartují The Bloody Beetroots Live i jihoafrické duo Die Antwoord. Dalším z lákadel je trochu emotivnější chlapská rocková skupina Moose Blood.

Na festivalu vyvrcholí finále soutěže Czech Fresh. O nahrávání ve studiu Sono, natáčení videoklipu nebo vystoupení na vídeňském Waves Wienna se před diváky utkají Tom Artway, Klára & the Pop, Euphonix a Lake Malawi.

Beats for Love

5. – 8. 7. 2017

Dolní Vítkovice

Čtyřdenní vstupenka: 517 Kč

Jednodenní vstupenka: 369 Kč

Stránky: Beats for Love

Ještě než industriální památku v Ostravě ovládne Colours of Ostrava, vyřádí se na pódiích i pod nimi několik energetických umělců i kapel. Už jen ze jmen jako N.O.H.A., Fatboy Slim a Wilkinson se nám zapalují lejtka. Snad všechno nepůjde podle písničky All Goes Wrong od Chase & Status a dočkáme se také Metrik, Toma Staara, Headhunterz nebo Zatox. V takové sestavě nesmí samozřejmě chybět Majk Spirit a H16, Paulie Garand a Marpo. Za čtyři dny symbolická cena 517 korun, to musí zlákat každého fanouška této hudby!

„Podařilo se nám vytvořit největší taneční festival u nás. Chceme spojovat lidi a umění. Věříme, že bude B4L patřit k nejvýznačnějším událostem v Evropě a bude mít čím dál více spokojených fanoušků,“ říkají organizátoři.

Mighty Sounds

14. – 16. 7. 2017

Čápův dvůr, Tábor

Třídenní vstupenka: 1500 Kč

Stránky: Mighty Sounds

Festival se soustředí především na punk a punkrock, rock’n’roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock a hudební styly a scény, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí. Takže takový tvrdší menší bráška Rock for People. Svůj um rozproudit davy předvede například cikánská punková kapela z New Yorku Gogol Bordello, bosenští Dubioza Kolektiv a hardcore punkem nabití Acidez. Ze Států přijedou Ignite, Agnostic Front a z Británie Cock Sparrer.

Colours of Ostrava

19. – 22. 7. 2017

Dolní Vítkovice

Čtyřdenní vstupenka: 2890 Kč

Jednodenní vstupenka: 1990 Kč

Stránky: Colours of Ostrava

Pokud letos plánujete vyrazit jenom na jeden festival, pak rozhodně zvolte Colours of Ostrava. Multižánrovost dodržuje na jedničku a není se čemu divit, že získal už šest ocenění a v roce 2016 ho deník The Guardian zařadil mezi 10 nejlepších festivalů Evropy. Ani my nevěděli, co z praskajícího seznamu vybrat jako lákadlo. Radioaktivní Imagine Dragons, britský indie kvartet Alt-j, zpěvačka Birdy křehká jako Skinny Love nebo uhrančivá LP? Poklidně koncertem propluje Norah Jones nebo Jamiroquai, jehož pohodářskou písničku Virtual Insanity určitě znáte, aniž byste o tom věděli. A elektřinu po celém těle vám rozesejí berlínští Moderat nebo francouzští Justice.

Od roku 2015 festival hostí také mezinárodní diskuzní fórum Meltingpot. V případě diskutujících radíme nahlédnout do programu, výběr je opravdu rozmanitý. Colours tak opět září pestrostí programu i aktuálními společenskými tématy. Tak se připravte na vnitřní spory nad preferovaným programem, tady zábava rozhodně stát nezůstane!

Letos navíc organizátoři spojili síly se společností Baťa a výsledkem je limitovaná kolekce speciálních „festivalových“ bot. O jejich podobu, která odráží „coloursovskou“ barevnost a pestrost, se postarali výtvarník a člen kapely Tata Bojs Milan Cais a ostravské studio Kantors Creative Club. Celkově vzniklo šest barevných variant, které vám na festivalu otevřou VIP vchod bez řad.

Air Festival

28. – 29. 7. 2017

Hradec Králové

Dvoudenní vstupenka: 990 Kč

Stránky: Air Festival

Pořadatelé AIR Festivalu, který loni uvedl mimo jiné monstrózní show Martina Garrixe nebo Dona Diabla, opět zalovili mezi nejzvučnějšími jmény světové elektronické scény a pro letošní ročník získali Timmyho Trumpeta a KSHMR. Dalšími pozoruhodnými interprety, které rozvíří Hradec Králové jsou Makj, Swanky Tunes, Madison Mars, Stadiumx a Jonas Aden.

Let It Roll

3. – 5. 8. 2017

Praha

Vstupenky: 1700 Kč

Stránky: Let It Roll

V minulém roce hostil festival Let It Roll přes dvě stě padesát producentů a DJs z celého světa. Pořadatelé rádi udržují vysokou laťku a letos by tohle číslo chtěli ještě překonat. A tak svolali do Prahy další bandu těch nejlepších zástupců drum and bass scény. Pódium ovládnou Andy C, Camo and Krooked, High Contrast, Netsky, Sigma, Sub Focus nebo Wilkinson.

Sázavafest

3. – 5. 8. 2017

Světlá nad Sázavou

Třídenní vstupenka: 1090 Kč

Třídenní vstupenka s ISIC: 981 Kč

Stránky: Sázavafest

Sázavafest začínal v roce 2001 jako taková menší undergroundová akce a postupem let si vybudoval slušnou základnu diváků. Stejně jako například Colours of Ostrava se snaží cílit na multikulturnost a multižánrovost světové hudby. Přesto očekávejte převážně české obsazení. Letos přijede divoká Ukrajinka Ruslana, o zbytek se musí postarat Vojtěch Dyk & B-Side Band, Xindl X, Čechomor, Mig 21, Slza, Jelen, Wohnout, Mandrage a Majk Spirit.

Hrady CZ

České hrady.cz

Točník – Žebrák: 14. – 15. 7. 2017

Kunětická hora: 21. – 22. 7. 2017

Švihov: 28. – 29. 7. 2017

Rožmberk nad Vltavou: 4. – 5. 8. 2017

Bezděz: 1. – 2. 9. 2017

Moravské hrady

Veveří: 11. – 12. 8. 2017

Hradec nad Moravicí: 18. – 19. 8. 2017

Bouzov: 25. – 26. 8. 2017

Vstupenka: 820 Kč

Stránky: Hradycz

Nesmíme v našem výčtu zapomenout ani na Hrady.cz, které se různě po republice konají prakticky celé prázdniny. Svým obsahem ale oproti ostatním nic nového nevymyslely a vsadili kartu na slovenskou a českou scénu. Kromě chytlavých písniček od Olympicu, Anny K, Arakainu a Lucie Bílé, rozproudí návštěvníky v nezvyklých prostorech také Horkýže Slíže, Majk Spirit + H16, Mandrage, Mig 21, No Name, Tomáš Klus, Xindl X, Vypsaná fixa, Wohnout nebo Visací zámek.

Foto: Metronome Festival Prague, Rock for People, Beats for Love, Mighty Sounds,  Colours of Ostrava – Matyáš Theuer, Sázavafest, Hrady.cz