Manipulujete se svým okolím? Jste schopni chladnokrevně lhát a přetvařovat se? Pak možná vykazujete znaky pasivní agresivity.

Občasnou pasivní agresivitou tu a tam prochází každý. Občas si prostě každý mírně přikrášlí realitu nebo záměrně neodhalí všechny detaily. Někteří lidé ale berou pasivní agresivitu jako součást svého životního stylu. Manipulace a každodenní lhaní a přetvařování se je pro ně naprosto běžné a samozřejmé. Nejhorší na tom ale je, že na takových lidech to jen tak snadno nepoznáte.

Minimálně to nerozpoznáte hned. Pasivně agresivní lidé se totiž neprojevují jako agresoři. Mnohdy jsou v pracovním či přátelském kolektivu nadmíru oblíbeni. A to je dáno právě jejich uměním mistrné přetvářky a snahy říkat to, co jejich okolí prostě chce slyšet. Jaké jsou ale primární znaky pasivně agresivních manipulátorů? Máte nějakého ve svém okolí? Nebo jím přímo jste?

Roztržitost a zapomnětlivost

Ono je totiž mnohem jednodušší se vymluvit na svou neschopnost a špatnou paměť, nežli přiznat pravou barvu. A tak se třeba můžete v práci od kolegy dočkat toho, že zapomněl dodělat něco, oč jste jej požádali. Nebo se vám třeba může stát, že zapomenete zavolat do restaurace pro rezervaci, protože se vám tam prostě nechce jít. Svému okolí to ale podáte úplně jinak.

10

Věčný souhlas a přikyvování

Pasivní agresor vám nikdy neřekne ne. Proto když jej někam pozvete z očí do očí, zpravidla vás neodmítne, ale naopak se s vřelým přijetím zaraduje a přijme vaše pozvání. Že ale ani v nejmenším nemá už v tu chvíli zájem se na vaši akci dostavit, je vedlejší. Vždy se přece může vymluvit na akutní problém.

Podrazáctví

To vlastně souvisí také s tím, že tito lidé se velmi často vyhýbají přímým konfrontacím. Nikdy vám do očí neřeknou, že jste jim ublížili nebo že se jim něco nelíbí. Zpravidla vše asertivně odkývou a v nitru si střádají křivdy, kterých jste se na nich dopustili. Velmi nebezpečné je také jejich věčné pomlouvání. Můžete si být jisti, že vás za zády očerňují a pomlouvají prakticky před všemi vašimi známými. Vám to do očí ale nikdy neřeknou.

09

Touha po pomstě

I když vám nikdy nedají najevo svou agresi, rozhodně přemýšlejí, jak se vám za vaše ústrky pomstí. Opět se ale nedá čekat žádný přímý výpad, ale může jít o anonymní e-mail či udání, které vás poškodí. Nebo třeba o vhodně vypuštěnou lživou pomluvu v okruhu pracovnícho nebo přátelského kolektivu.

Manipulace

Pasivně agresivní lidé velmi rádi manipulují se svým okolím. Není jim cizí ani citové vydírání ani jakékoli jiné praktiky. Nevadí jim, že budou v očích svého okolí vnímáni jako méně schopní. Je důležité, aby vždy dosáhli toho, co chtějí oni. A je jedno, jakým způsobem svého cíle dosáhnou.

08

Pokud ve svém okolí pasivně agresivního manipulátora odhalíte, dejte mu to najevo. Snažte se jej stavět do situací, v nichž bude muset čelit přímým konfrontacím. Když totiž těmto lidem nebudou jejich intriky vycházet, existuje šance, že se alespoň trochu naučí jednat přímě a asertivněji.

Foto: Unsplash/Tim Stief, Jorge Gonzales,