Facebook provází naše životy už dvanáct neuvěřitelných let. A za tu dobu prošel celou řadou proměn a podivných výstřelků, za něž můžeme být rádi, že odezněly. Které to jsou?

Dvanáct let je poměrně dlouhá doba, za kterou se lidé mohou velmi významně nározově posunout. A nejen názorově. První „facebookové“ děti se tak mohou stydět a reflektovat své pubertální příspěvky prostřednictvím vtíravé služby Vzpomínky, která uživatelům každodenně připomíná veškeré fotografie a obsah, který v daný den sdíleli každý rok od založení svého účtu.

Za dlouhých dvanáct let proletěly facebookovou komunitou také výstřední akce, fórky a fotografie, bez kterých jako bychom ani nežili. Kromě toho, že velká část internetového podnikání se přesunula i na Facebookovou platformu, můžeme pozorovat i řadu odeznělých výstřelků. Vzpomínáte si na ně?

Děkování za přátelství a sdílení roztomilých koťátek

Někdo si vás přidal do přátel a vy jste mu ze samé radosti napsali děkovnou zprávu na zeď? Chválabohu, že už je to pryč. Pokud bych si totiž měla s každým ze svého tisíce online přátel měla oficiálně poděkovat za zpřátelení, pěkně by se mi ty facebookové vzpomínky zprotivily. A velký boom zažívalo sdílení rozkošných koťátek a štěňátek s oduševnělými citáty, které by dojaly i největšího skeptika na světě.

CAPSLOCK

Jak dlouho trvalo, než všichni počítačoví uživatelé zjistili, že psát se dá i normálním, ne hůlkovým písmem? Dost dlouho na to, aby status napsaný capslockem vyprovokoval řadu nenávistných komentářů, které se ani tolik nevztahovaly k obsahu statusu, jako spíše k tomu, aby dotyčný uživatel našel na klávesnici ono kýžené a životně důležité políčko, které psaní hůlkovým písmem rušilo.

social-network-76532_640

Statusy ve třetí osobě

Pamatujete, jak se zpočátku objevovaly statusy hned na řádku vedle jména? Podněcovalo to tak k tomu, abychom o sobě psali ve třetí osobě. Jo, a taky to podněcovalo statusy typu „právě pije, jí zmrzlinu, půjde čůrat, musí zapomenout, už čtyřicet dnů pláče“, takže je vlastně dobře, že jsou ty statusy od toho jména už pěkně daleko.

Statusy úplně o všem

Aneb statusy ve stylu „snažím se vytvořit iluzi svého dokonalého života, které ani sám nevěřím“. A tak jsme byli nuceni se od svým přátel denně každou hodinu dozvídat, kde se právě nacházejí a co přesně dělají a jak moc je to baví či nebaví. Ona je taková frekvence bezcenných statusů vražedná i pro online přátelství. A mnoho notorických statusářů tenkrát skončilo na seznamech blokovaných uživatelů.

face-book-669144_1280

Profilovky s duckface

Vykulené oči, vyšpulené rty a prsa vytažená až k bradě. Obtáhnuté linky a natupírované vlasy s patkou přes oko. Díky za to, že už je to pryč. I když… některé slečny ještě dnes dokáží překvapit. Nebo se zasekly v čase?

Partnerský společný účet

A nemluvíme o bankovním účtu, nýbrž o tom facebookovém. Partneři se prostě ze dne na den rozhodnou, že kromě společného příjmení budou užívat také společný profil. Pojmenují se Pajulínek a Ádinka Novákovi, sdílejí společné statusíky a fotky dětí na nočníku a patří jim celý online svět.

Foto: Pixabay