Ve středu odstartoval 16. ročník ostravského multižánrového festivalu Colours of Ostrava. Netradičně se letos začínalo uprostřed týdne, ale to není jediná věc, která vybočuje z pohodových předešlých let. Polovina je za námi a my vám přinášíme podrobný report.

Colours of Ostrava začíná být stále známějším a větším festivalem. Od prvního ročníku v roce 2002, který se konal ještě v menších prostorech na Slezkoostravském hradě, uplynulo hodně vody, velkých jmen i skvělých zážitků. Minulý rok přirostlo k velkému kolosu ještě mezinárodní diskuzní fórum Meltingpot, ale dny největší slávy tohoto festivalu jsou nejspíše ty tam. Alespoň pokud organizátoři v následujících letech nevyladí pár věcí.

Už první den se organizace na pár místech sypala jako domeček z karet. Vstupy díky vyprodaným vstupenkám přímo praskaly ve švech a několik tisíc lidí se chystala odbavit málopočetná skupinka asi v šesti průchodech. Atmosféra jako na fotbale a frustrovaný a skandující dav nespokojených lidí, čekajících i dvě hodiny, byl nakonec vpuštěn bez jakékoliv kontroly či vstupenek do areálu. Příležitost pro teroristy i odvážlivce bez vstupenky? Není divu, že to návštěvníci pořadatelům vrátili alespoň v komentářích na Facebooku a některé z nich už tam možná nikdy neuvidíme.

Co na to organizátoři?

Pořadatelka Zlata Holušová to možná tušila, a proto už před začátkem festivalu avizovala, že v následujících letech nebudou rozšiřovat množství vstupenek v prodeji. Tak snad díky tomu aspoň odstraní ty největší letošní průšvihy.

Když ale kopnete pár piv a vymažete obrovské davy lidí, pro které začíná být prostor kulturní památky Dolní oblasti Vítkovic poměrně malý, nakonec to tak hrozné není. Dokonce to pořadatelce i odpustíte a začnete konečně nasávat tu pravou atmosféru.

Zde je mimochodem čerstvé prohlášení Zlaty Holušové k organizačním problémům:

Unesený dav zpíval jako pominutý

První den okouzlila návštěvníky éterická indie popová Birdy z Velké Británie, která své první album vydala už ve čtrnácti letech. Čeští posluchači ji nejspíše znají díky jejímu největšímu hitu Skinny Love. Na začátek příjemná rozehřívačka, kterou vystřídala nekonvenční kapela Alt-j. V jejích chytlavých rytmech a hlase kytaristy Joea Newmana nešlo nepodlehnout, ještě když diváky hypnotizovala originální doprovodná show. Malá výtka maximálně k ozvučení, které některé hity přesunulo malinko do ztracena.

Poslední pecka zaplavila pódium až těsně před půlnocí a vybudila fanoušky jako mohutná bouře. Celý areál zpíval novinku Thunder i starší Demons nebo Radioactive. Ano, jsou to Imagine Dragons. Kapela přišla bez okázalé výpravné show, zpěvák Dan Raynolds dokonce vylezl na pódium v teplákách a námořnickém tričku. Přesto předvedli něco, na co se jen tak nezapomíná. Jeden z fanoušků měl dokonce to štěstí, že si s Danem mohl na pódiu zatančit, a nakonec se s ním i obejmout.

LP si libovala v českém pivu

Druhý den potvrdil spíše alternativní směřování festivalu. Méně známější jména, která přivezla o to překvapivější výkony, přehlušila svým charisma až Američanka s impozantním hlasem LP. V milostné skladbě Lost on You jsme se v rádiích ztratili všichni a stejně to bylo během koncertu. Zpěvačka si pochvalovala skvělé české pivo i úžasnou atmosféru.

Koho by nenadchl program, mohl vždycky zabrouzdat na něco dobrého k snědku. A že je toho letos k mání opravdu hodně, to nemůže popřít nikdo. Z pestré nabídky si vyberou milovníci masa i vegetariáni a plán míst, kam zajít, roste skoro stejně rychle jako ten hudební.

Skoro jako na gurmánském festivalu

Opravdoví gurmáni určitě nebudou zklamáni perfektním snoubením chutí v nabídce Roburrito Food Truck, který najdete kousek od Agrofert Stage. Kousek od nich sídlí také stánek Parky’s, s těmi nejlepšími hot dogy ve městě. Doporučujeme zajít alespoň na Bratwurst. Na malou svačinku poslouží i chutné belgické hranolky od Fæncy fries a dobře se za pár korun najíte i u některých Číňanů. V areálu najdete kousek od Gongu také čerstvou křupavou pizzu, kterou vám připraví v peci přímo v prostorách větší dodávky. A nesmíme zapomenout ani na Burgr jako kráva nebo stánek s grilovným sýrem u Drive Stage.

Zkrátka a dobře, na Colours se nudit rozhodně nebudete. Fronty u vstupu už druhý den vymizely, počasí nám letos taky celkem přeje, kapely kypí energií a návštěvníci to od nich chytají. A odborníci na přednáškách, rozebírající současné světové problémy, ten kruh tak nějak hezky uzavírají.

Foto: Colours of Ostrava – Matyáš Theuer a Peter Fulop, Roburrito