Co je to za blbost, umřít na selfie? Bohužel se takovýchto případů objevuje stále více. Proč lidé hazardují se životy?

Ona je ta smrt totiž jakýmsi druhotným jevem při touze zachytit sám sebe v hazardní situaci. Internetem koluje nepřeberné množství fotografií, na nichž si lidé dokazují svou odvahu tím, že se fotografují na nebezpečných místech nebo v nebezpečných situacích. A je otázkou, nakolik vám jedna fotka na sociální síti, kterou vám lajkne nějakých dvacet lidí, stojí za zpackaný život.

Šílenství kolem chytrých telefonů nebere konce. To, co bylo in před půl rokem, se strašně rychle dostává do pozadí a na řadu přicházejí ještě podivnější a extrémnější novinky. Před patnácti lety se lidé pomalu seznamovali s prvními digitálními foťáky, před dvaceti by nikoho v Česku nejspíš ani nenapadlo riskovat cenné políčko analogového filmu na selfie s nejistým účinkem. A vidíte? Stejně lidé přežívali vcelku v poklidu stranou od digitálního dění.

1757538

Technologický pokrok a selfies na kolejích

A s příchodem těch digitálních foťáků najednou široké lidové masy objevily kouzlo toho, že je možné nacvakat bez finanční škody vetší množství fotek, a z nich pak vybírat. No a dorazily to chytré telefony s předním fotoaparátem, takže se narcisté pěkně vidí rovnou na displeji a mohou se krásně napózovat do těch nejlichotivějších poloh.

Napřed se ale chtěli vydat i vývojáři mobilních aplikací, kteří začali vymýšlet, jak focení selfies ozvláštnit a vylepšit. A tak se zrodily nejrůznější aplikace, které vám na obličej přidají mašličky, narozeninové čepičky, brýle nebo obří nos a kruhy pod očima. Ani to už ale nestačí a najdou se nadšenci, kteří jdou pokrokovým selfies natolik naproti, že jsou schopni si stoupnout na koleje a počkat, až jim do záběru ze zatáčky vyjede vlak. A třeba pak i stihnou včas uskočit z dráhy.

1757542

Lalalala, dneska řídím!

K podobně stupidním popiskům jsou přiřazovány ještě hloupější fotky pořízené za jízdy v autě. Vážně máte pocit, že řízení a přehled o silničním provozu zvládáte natolik, že během toho můžete ještě špulit rty do svého iPhone, slečny?

Jistěže to není jen výsadou slečen, ale je nutno říct, že zrovna ony v tom vynikají. A tak se místo sledování dopravní situace věnujeme focení selfies s pásem přes prsa. Čímž se vlastně dostáváme konečně k jádru věci. Někteří vývojáři totiž ve své touze po dokonalosti dospěli až k tomu, že začali vytvářet aplikace, které focení za jízdy v autě ještě podporují.

Například Snapchat potěšil své uživatele aplikací, která k vyfocenému snímku přiřadí rychlost, kterou se portrétovaný pohyboval. A to samozřejmě okamžitě začalo svádět všechny soutěživé uživatele k tomu, aby právě oni byli autory fotky, u níž je přiřazena nejvyšší rychlost na světě.

Rusko už tuší problém

Velkou osvětovou kampaň už rozjeli například ruští osvícenci. A tak je Rusko, zdá se, zase o krok napřed. Kampaň ruských úřadů se ale podle informací ČTK zřejmě míjí účinkem, protože tragických konců nebezpečného fotografování spíše přibývá. V uplynulém týdnu tak například za fotku zaplatil svým životem třicetiletý Moskvan, který se v opilosti chtěl zvěčnit na zábradlí balkonu ve 20. patře. Ruská vodka je mocná, chtělo by se říct. Ale jeho případ není jediný, tyto situace vyvolávají i střízliví lidé.

Na začátku března tak třeba skončil v petrohradské nemocnici muž, který se v honbě za jedinečnou selfie zřítil ze střechy kostela. Podle informací ČTK spadla v Tule třináctiletá školačka ze střechy devítipodlažní stavby, když při focení se spolužačkami zakopla o kabel. A loni v listopadu zatoužila po originální fotce šestnáctiletá dívka natolik, že vylezla na skleněnou kontrukci, která se ale pod vahou jejího těla probořila.

1757539

A mimo jiné i proto zahájilo loni ruské ministerstvo vnitra osvětovou kampaň „Bezpečné selfie“, neboť od počátku minulého roku do loňského léta přišlo o život kvůli pořizování hazardních snímků nejméně deset Rusů. Letáky, které rozdávali policisté, například hlásaly, že „selfie na železničních kolejích je špatný nápad, pokud je ti život milý“.

Za každým z varování stál podle policie tragický případ ze skutečného života. Například mladá žena z Moskvy se vážně zranila, když si fotila selfie s pistolí v ruce a střelila se přitom do hlavy. Elektrický proud usmrtil mladíka z Rjazaňské oblasti, který se chtěl vyfotit na střeše vlaku. Dva bodří chlapíci z Čeljabinska si zase udělali poslední snímek v životě s protitankovou minou v náručí.

1757548 1757544 1757543 1757546 1757538

Úřady také nabídly psychologickou pomoc lidem, kteří se stali závislými na selfie či na sociálních sítích, kde své snímky předvádějí a soupeří o množství pozitivních reakcí – „lajků“.

Nevíme, nakolik by taková kampaň mohla zafungovat u nás. Ale možná by nebylo na škodu vnést mezi veřejnost větší povědomí o rizicích sociálních sítích, které dnes už evidentně přerůstají z virtuální roviny do roviny reálné. A tak už vám dávno na síti nemusí hrozit to, že vám někdo ukradne vaše osobní údaje nebo zveřejní choulostivé snímky. O to nejcennější jsou mnozí lidé schopni se v návalu euforie a touhy po pitomé selfie připravit sami.

Zdroj: ČTK

Foto: Prásk/Nova.cz