Někteří lidé se stěhují kvůli práci, někteří kvůli politické situace a někteří svůj život obětují lásce. A přesně na to se zaměřuje Love Migration Project.

Lidé, kteří opouštějí své rodné země, aby nemuseli žít svůj život uprostřed války nebo chudoby, mají vcelku pádné důvody k přestěhování a novému začátku. V nových zemích jsou zpravidla přátelsky přijati a je jim nabízen lepší život. Jaké přijetí se ale dostává těm, kteří se rozhodnou přestěhovat kvůli lásce?

Lidí, jež se rozhodnou opustit své kořeny a dobře známá místa kvůli člověku, jehož milují, je stále více. A stále více platí rčení alá „láska hory přenáší“ anebo „láska nezná hranic“, což v případě projektu Love Migration platí prakticky dvojnásob.

12

U zrodu tohoto projektu stála lektorka angličtiny Yvonne Clarke-Salt, která během svého působení v Mexiku, Polsku, Itálii a Velké Británii vídala spousty mezinárodních párů, které se navzdory svému odlišnému původu sestěhovaly. Fenomén, který se začal rozrůstat, ji fascinovalm a ona jej začala zkoumat. A před třemi lety na toto téma vydala knihu s názvem The Love Migration Project.

Nutnost i romantické gesto

Clarke-Salt za celou dobu svého zkoumání pilně nasbírala okolo šedesáti příběhů párů, které svolily s poskytnutím rozhovoru. Pro některé páry bylo sestěhování nutností, neboť politické situace v rozdílných zemích příliš nepřály cestování a setkávání se. Pro jiné páry bylo stěhování do společné země jedním velkým romantickým gestem, které skýtalo nové (a hlavně společné) možnosti.

09

Nový začátek v cizím státě není jednoduchý. Je sice fajn, že máte po boku partnera, který je na tom možná podobně, nicméně těžkosti se sháněním práce a obživou dovedou zatížit i ten nejidyličtější vztah. Mnoho úskalí přináští také fakt, že se oba lidé ocitnou v neznámém prostředí a zpočátku, než si třeba najdou skupinu přátel, jsou odkázáni jen sami na sebe. Mimochodem, i díky tomuto faktu jsou společné dovolené strašákem mnoha párů. Čtyři zdi hotelového pokoje, pláž a nemožnost vybít si emoce jinde.

Nový začátek: Plus nebo mínus?

Sestěhování a bydlení v jiném státě přináší také úskalí styků s rodinou. Minimálně jeden z partnerů to totiž tím pádem má ke své rodině značně a nepoměrně dál. Víkendové návštěvy na oběd se tak stávají spíše nesplnitelnou misí, nežli každotýdenní realitou. A později si o střídání hlídacích babiček také můžete nechat zdát.

Abychom ale nebyli vyloženě skeptičtí, nový začátek v cizí zemi má i své výhody. Může se na vás usmát štěstí a vy tak můžete získat práci snů, o kterou byste doma nezavadili. Možná vás uchvátí mentalita obyvatel a možná začnete žít sladký a spokojený zahraniční život po boku své lásky a ani omylem vás nenapadne litovat, že jste zahodili život ve své rodné zemi.

10

Ve finále nový začátek záleží na každém z nás. Jak se dokážeme se svým novým životem srovnat a vcítit se do cizí kultury, respektive ji přijmout za vlastní. Kam by se vlastně měli řadit migranti z lásky? Patří také k ekonomickým migrantům?

Zdroj: The Independent

Foto: Unsplash/Charlie Hang, Toa Heftiba, Christopher Sardegna, Jason Briscoe