„Každý rok začínám osobní výzvou naučit se nové věci a růst i mimo svou práci ve Facebooku,“ začíná své předsevzetí Mark Zuckerberg.

V minulých letech se tak naučil mandarínskou čínštinu, přečetl minimálně dvě knihy každý měsíc a rozhodl se každý den poznat někoho nového. Letos si chce Mark Zuckerberg vytvořit jednoduchého asistenta s umělou inteligencí, který by mu pomáhal v práci i s chodem domácnosti. Zuckerberg to v neděli napsal na Facebooku.

mark

Nejdříve se chce zabývat technologií, která již existuje. Tento systém pak chce začít učit rozpoznávat jeho hlas, aby se naučil ovládat všechno v Zuckerbergově domě, například poslech hudby, osvětlení nebo nastavení teploty. Zakladatel největší sociální sítě na světě hodlá mimo jiné naučit pomocníka vpouštět do domácnosti rodinné přátele, kterým při zazvonění na domovní zvonek pohlédne do tváře. Technologie by rovněž měla umět miliardáře upozornit, zda se v pokoji jeho nedávno narozené dcery neděje v nepřítomnosti rodičů něco, co by bylo potřeba zkontrolovat.

„Každá výzva má téma a tím letošním je vynález,“ píše dál Zuckerberg na svém profilu. V rámci Facebooku tráví spoustu času prací s inženýry na vytváření nových věcí. „Něco jiného ale je vytvořit si určitou věc sám a to bude mou letošní osobní výzvou,“ pokračuje Zuckerberg. „Naprogramovat to by pro mě měl být zábavný intelektuální úkol.“

Facebook v poslední době masivně investoval do projektů zabývajících se umělou inteligencí či virtuální realitou. Jednu miliardu dolarů na vývoj umělé inteligence, která bude sloužit pro blaho lidstva, loni přislíbili představitelé předních technologických společností v čele s šéfem americké automobilky Tesla Elonem Muskem. Teoretický fyzik Stephen Hawking ovšem v rozhovoru s britským zpravodajským serverem BBC předloni varoval, že umělá inteligence může být schopna sama sebe přeprogramovat a přebudovat takovým způsobem, že předstihne lidstvo přeskočením biologické evoluce.

Zdroj: ČTK, Facebook