Evropská unie by měla fungovat podobně jako obor houslařství, který v historii spojoval lidi různých národností. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl houslista Jaroslav Svěcený. Podle něho byly housle totiž vždy jakýmsi dorozumívacím prostředkem. „Housle stavěli lidé pracující v různých dílnách po celé Evropě. Nebylo důležité, odkud kdo pochází, ale jak pracuje,“ řekl Svěcený.

Ukázat to chce v chystané encyklopedii, která by měla vyjít v roce 2017 doplněná o nahrávky dobových nástrojů. Svěcený, který je vedle své umělecké činnosti také soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje, již v roce 2009 uspořádal dvouměsíční výstavu Slavné evropské housle.

violin-953505_1280

Houslový virtuos v úterý s předstihem oslavil na koncertu v zaplněném pražském Divadle Hybernia své 55. narozeniny, které připadají na 8. prosince. Mezi mnoha hosty byl také Luka De Michelli Stradivari, potomek slavného stavitele houslí Antonia Stradivariho.

„Na koncertu jsme si uvědomil, že hodnoty jsou někde jinde, než kam se dnešní svět ubírá. Ten je o nekomunikaci, ze které vzniká množství problémů. Ale večer v Hybernii byl právě o komunikaci mezi lidmi různých oborů,“ uvedl Svěcený, který narozeninový večer společně s mimem Borisem Hybnerem i moderoval.

Svěcený spolupracoval také s interprety jiných žánrů, jako jsou Marta Kubišová, Rudolf Rokl, Petr Malásek, skupina Jablkoň, Vašo Patejdl nebo Pavel Větrovec. S Michalem Dvořákem z rockové skupiny Lucie se věnuje projektu Vivaldianno, který se příští rok představí i v zahraničí. Tam směřuje Svěcený také s koncerty vážné hudby. „Zopakuju si koncertování v Chile i turné ve Spojených státech, přibudou Rusko, Estonsko a Litva a v jednání je vystoupení v Indonésii,“ sdělil.

Nedávno se vrátil ze svého zatím největšího turné po Spojených státech. S klavíristou Václavem Máchou tam nabídl recitálový program, v němž nechyběla premiéra jeho skladby pro sólové housle Chrámová fantazie.

c4cece44-dcd3-4276-fda3-813082b6a264

Rodák z Hradce Králové se letos v květnu poprvé stal dědečkem, když jeho starší dcera Michaela porodila syna Lukáše. Mladší dcera, houslistka Julie, v současné době studuje hudbu v Londýně, kde nedávnou uspěla v konkurzu na spolupráci s Londýnským symfonickým orchestrem. S otcem vystoupí 21. prosince na vánočním benefičním koncertu v Pražské křižovatce.

„Posunuly se mi priority. To, co jsem považoval za důležité, už tolik důležité není. A naopak, co jsem dříve vůbec nevnímal, začíná být velmi důležité. Člověk se také musí na chvíli zastavit, což je u mě problém. Ale jsem šťastný za to, co dělám,“ podotkl na závěr Svěcený.

Praha 2. prosince (ČTK)

Foto: sveceny.cz