Atlas of Beauty

Znáte to.  Všude se píše, že abychom byli šťastní, musíme mít pozitivní přístup k životu, být stále usměvaví a v dobré náladě. Prostě takové sluníčkové děti, co rozdávají lásku. A když pak máte splín, nebo byste někoho nejradši nakopali do oněch míst, jste naštvaní, že se Vám nedaří být pořád happy a nad věcí. A taky jste možná naštvaní, že nedokážete milovat všechna stvoření kolem sebe. Vždyť přeci láska je jediná cesta, tak byste se to měli naučit. A víte co? Nemusíte vůbec nic! Řeknu Vám, jak to s tou pozitivitou vidím já.

Vendula Hlavičková je terapeut energetické psychologie a EFT. Víc info a objednávky na efterapie.com

Mnohem důležitější je podle mě nepotlačovat svoje emoce a to hlavně ty negativní. Takže je úplně od věci, pokud se cítíte smutní, přetvařovat se a přehnaně se usmívat. Potlačené negativní pocity vytvářejí v těle napětí a později i nemoci. Proto, když se cítíte smutní, přijměte to, dejte tomu průchod a klidně si i pobrečte, nebo si zakřičte. Zbijte třeba polštář, pokud Vám to pomůže (Jenom ne partnera nebo psa, prosím!). Napětí se uvolní a pak je tu opět prostor pro radost. K té si úsměvem už dopomoci můžete.

pillows-890568_1920

Prospěšnost pozitivního postoje vidím spíše v celkovém pohledu na svět. Můžete si z toho udělat takové Vaše malé náboženství nebo pravidla, jak žít, aby to dávalo smysl a přinášelo užitek. Prvním pravidlem je pro mne vděčnost. Zaměřovat se na to pozitivní, co v našem životě máme, a být za to vděční, je to nejlepší, co můžete pro sebe i lidi kolem Vás udělat. Přitom většina společnosti ujíždí spíše na opaku. To, co máme, bereme jako samozřejmost a zaměřujeme se na to špatné a to, co nám chybí. A chceme stále víc a víc, což je začarovaný kruh. Když jste vděční, za to, co máte, přitahujete více hojnosti. Když se zaměříte na to, co nemáte a cítíte se z toho mizerně, přitahujete více nedostatku.

Mým druhým pravidlem je tedy: „To, co vydávám, se mi vrací zpět.“ Věřím, že energie, kterou vysíláme, k nám přitahuje energii na stejné vlně. Takže pokud jste neustále naštvaní a nadáváte na svou práci, bude se Vám do ní chodit každý den hůř a hůř. Ale pokud se pokusíte najít na ní i něco dobrého a budete za to vděčni, uvidíte, že se začnete cítit v zaměstnání lépe. A lepší pocity přitahují lepší pocity a lepší události. Možná časem zjistíte, že na Vaší práci je více plusů a odpor zmizí a Vy se i začnete těšit. A možná přijde nabídka na práci novou, tu Vaši vysněnou. Stačí jen vytrvat a zaměřit se na to dobré, připojit vděčnost, za kterou následují dobré pocity, a ty pak přitáhnou dobré věci do Vašeho života. Můžete to aplikovat na cokoli. Jak prosté!

technology-792180_1920

A jak je to s tou láskou? Pravidlo číslo tři. Samozřejmě nemusíte a ani nemůžete na světě všechny milovat, respekt postačí. Ale i tak platí, že když budete na druhých hledat to, co se Vám líbí a co obdivujete a nebudete si to nechávat pro sebe a druhé také pochválíte, stanou se lepšími lidmi. Vždyť si uvědomte, jak je Vám, když Vás někdo chválí. Dělá Vám to samozřejmě dobře a chcete ze sebe vydat to nejlepší. Máte každý den spoustu možností si to na vlastní kůži vyzkoušet. Určitě je kolem Vás mnoho lidí, které máte rádi a na kterých je něco, čeho si vážíte. Ale můžete někomu prozářit den, i když ho ani neznáte. I kdyby to bylo jen něco malého, tak jim to řekněte! Nebo se na ně alespoň usmějte.

couple-260899_1280

Být pozitivní neznamená brát vše, co k Vám přijde jako požehnání, ale zkusit na všem hledat to dobré, i když máte zrovna pocit, že jste po krk v…ehm…blátě. Takže, když Vás někdo zradí, nemá cenu říkat, jak je to vlastně skvělé a že ho i tak milujete, když uvnitř vřete. Klidně nechte sopku vybuchnout a až se vše uklidní, pak hledejte na události, co pozitivního Vám přinesla. Určitě je to například poznání, že ten člověk nebyl opravdový přítel a je dobře, že jste to zjistili včas a než se stalo třeba ještě něco horšího. Nebo jste se naučili něco nového, co Vás posune dál.

bed-945881_1920

Takže být pozitivní má smysl, pouze cítíte-li se u toho opravdu dobře. Pozitivní emoce jsou to, co přetváří náš život k lepšímu. Pozitivní myšlenky nestačí, cítíte-li se u toho bídně. Takže dělejte to, co máte rádi a buďte s těmi, s kterými se cítíte šťastní. Samozřejmě však nic z toho nefunguje, děláte-li to za cílem nějakého zisku a čekáte, že za to dostanete něco na oplátku. Vše musí být upřímné a vykonané, protože to tak chcete a cítíte. Dobrá zpráva je, že se to dá naučit a natrénovat, jako cokoli jiného. Hlavně neberte sebe ani život moc vážně. Přeji Vám mnoho věcí, událostí a lidí, za které můžete být vděční!

Chcete se Venduly zeptat, nebo máte rovnou námět, o čem by měla napsat? Neváhejte a pište, můžete i anonymně:

[contact-form-7 404 "Not Found"]