BRENTWOOD, CA - FEBRUARY 24: Nate Sanders displays the collection of Oscar statuettes that his auction company will sell online to the highest bidder on February 24, 2012 in Brentwood, California. (Photo by Toby Canham/Getty Images)

Po většinu své kariéry byl Sylvester Stallone terčem posměchu jako svalovec s těžkopádným vyjadřováním a omezenou škálou emocí, který – i podle vlastního mínění – natočil několik „opravdu příšerných filmů“. Jeho nejnovější návrat do nejoblíbenější role mu nicméně dává zcela nečekanou šanci na dalšího Oscara, napsal list The Times.

Uplynulo 39 let, co Stallone způsobil jeden z největších poprasků v historii udělování filmových Oscarů, když snímek Rocky – příběh o boxerovi-outsiderovi z Filadelfie, který sám napsal a v němž hrál – získal sošku za nejlepší snímek. Porazil tak kritiky oceňované drama Taxikář, film Všichni prezidentovi muži a Network.

Sylvester_Stallone_(7588423560)

Stallone byl nominován také na Oscara za hlavní mužskou roli, ale toto ocenění připadlo Peteru Finchovi za jeho ztvárnění pomateného televizního moderátora ve filmu Network (česky se vysílal také jako Televizní společnost).

Finch se přitom stal prvním a zatím jediným hercem, který cenu získal posmrtně; zemřel na srdeční infarkt v hotelové hale v Beverly Hills jen několik týdnů před udělováním Oscarů.

Od té doby Stallone lidem, kteří o Oscarech rozhodují, vrásky na čele nedělal, ale nyní, ve věku 69 let, sklízí vřelé reakce za své sedmé vystoupení v roli Rockyho Balboy ve filmu Creed. Jde o první film, který vznikl jako volné pokračování série Rockyho, a je také prvním, který nenapsal ani nerežíroval Stallone.

Sylvester_Stallone_by_Gage_Skidmore

„Sylvester Stallone možná právě uštědřil knock-out celé kategorii herců ve vedlejší roli,“ napsal deník Variety. Návštěvníci kin budou o Stallonově výkonu mluvit ještě celé dny po zhlédnutí filmu, uvedl filmový kritik Mick LaSalle píšící pro list San Francisco Chronicle.

„Jeho zpodobnění Rockyho Balboy jako starého, unaveného muže, který se probojoval k opravdové moudrosti, je procítěné, ale v žádném případě otřepané,“ dodal LaSalle.

Stallone pověsil boxerské rukavice Rockyho Balboy na hřebík v roce 2006. Aby tuto postavu povolal zpět z filmového odpočinku, se nechal přemluvit od devětadvacetiletého režiséra Ryana Cooglera, jehož jediným předchozím filmem je cenami ověnčený Fruitvale Station z roku 2013.

DALŠÍ POZORUHODNÍ VÍTĚZI OSCARŮ:

– John Wayne získal svého jediného Oscara v roce 1970 za film Maršál; bylo to až ke konci Wayneovy kariéry, během níž hrál ve zhruba 150 filmech.

– George Bernard Shaw se dělil o Oscara za nejlepší scénář pro filmovou adaptaci, kterou získal v roce 1939 za Pygmalion; stal se tak prvním člověkem, který získal jak Oscara, tak Nobelovu cenu. Dlužno podotknout, že se neobtěžoval dostavit na předávací oscarovou ceremonii.

– Stevie Wonder získal Oscara za nejlepší originální filmovou píseň v roce 1984 za I Just Called to Say I Love You, jež zazněla v romantické komedii režiséra Gena Wildera Žena v červeném.

– Emma Thompsonová je jedinou osobou, která dostala Oscara v herecké kategorii i za scénář, a to v roce 1992 za drama Rodinné sídlo a v roce 1995 za Rozum a cit.

Los Angeles 5. prosince (ČTK/The Times)