Bankovky v hodnotě přes 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) objevili o víkendu procházející se chodci na dně levého ramena Dunaje ve vídeňské čtvrti Donaustadt. Agentuře APA to potvrdil policejní mluvčí Roman Hahslinger, podle něhož umožnila nález průzračnost vody u druhého jezu v protipovodňovém korytě zvaném Nový Dunaj.

duck-185014_1280

Policie zajistila objevené peníze s pomocí potápěčů z hasičského sboru, řekl Hahslinger. Původ bankovek je prý ale pro policisty zatím hádankou. Bankovky musejí být napřed vysušeny, teprve potom bude možné podrobit je dalšímu zkoumání. Proto zatím stále ještě není jasné, jestli jde skutečně o pravé bankovky, nebo o padělky, zdůraznil policejní mluvčí.

Každopádně podle něj nebyl aktuálně hlášen žádný zločin, u kterého by se rýsovala souvislost s peněžní částkou této výše. Chodci, kteří na bankovky v Dunaji policii upozornili, prý také neviděli nikoho je do Dunaje házet. Proto je prý zcela otevřenou otázka, jak dlouho už bankovky ve vodě ležely.

money-163502_1280

Levé rameno Dunaje zvané Nový Dunaj vzniklo v 70. letech minulého století v rámci budování ochrany před záplavami, které by mohly případně katastrofálně zasáhnout blízké centrum rakouské metropole. Prozíravé opatření se uplatnilo například v roce 2002, kdy postihly velké záplavy nejen Vídeň, ale i Českou republiku. Hlavní tok Dunaje a jeho rameno odděluje uměle vybudovaný ostrov Donauinsel, který slouží Vídeňanům k rekreaci.

Vídeň 6. prosince (ČTK)