Dny, kdy se celý Peking zahalí dusivým smogem, který dráždí krk, způsobuje pálení očí a snižuje viditelnost téměř k nule, už se v zimním obdobím staly pravidelnou součástí života. A mnozí obyvatelé už si zvykli, že k zimnímu oblečení patří nejen čepice, šála a rukavice, ale i dýchací rouška na obličej.

CVuoMSAWsAAu-nL

V Pekingu dnes druhý den platí nejvyšší, červený stupeň pohotovosti kvůli extrémnímu znečištění ovzduší. Uzavřeny jsou školy i řada továren, omezena je doprava a provoz na stavbách. Mnoho obyvatel ale nedbá varování vlády, aby se zdržovali doma, a vychází do ulic.

Mnozí Pekiňané se přitom nespokojují s průmyslově vyráběnou bílou variantou dýchací masky a mění ji ve vlastní módní doplněk. Ulicemi tak defilují masky s rozmanitými vzory, texturami, logy či zprávami, stejně jako pandy, kočičky nebo rozmanité postavičky z kreslených komiksů, které doplňují alespoň trochu barev do smogové šedi.

CVsF7TrUAAArYx-

A co si o nastalé situaci myslí sami obyvatelé? Podle svého naturelu reagují se směsicí obav a nonšalance. „Takhle vypadá moderní život obyvatel Pekingu. Chtěli jsme se rozvíjet, a teď za to platíme,“ řekl během polední pauzy úředník Cchao Jung.

„Děláme, co můžeme, abychom se chránili,“ dodala Pekiňanka Li Chuej-wen, která zašla nakoupit na trh. „I když mám na obličeji masku, cítím se nepohodlně a nemám žádnou energii,“ citovala ji média.

CVrdhleUwAAYuEr

Muž, který uvedl jen rodové jméno Tu, uvedl, že smog je velmi dobrý pro pořizování fotografií starých pekingských staveb – a navíc využil toho, že v pekingském Zakázaném městě nebyly davy lidí. „Mám rád tento druh smogu. Dodává fotografiím rozostřený vzhled a máte pocit, jako by to všechno byl jen sen.“

CVr8E6tXIAAePMK

„Když žijete v Pekingu, tak si na to musíte zvyknout. Každou zimu je to takové, jako teď,“ říká prodavačka v jednom z obchodů. Vládní omezení jsou podle ní jen pro zlost. „Zavřeli školy, a to je opravdu nepříjemné. Když si nemůžete vzít volno z práce, kdo se vám má postarat o dítě?“

CVoa0TAVEAABGFf

Foto: nytimes.com