Oznámením nominací na Zlaté glóby začne sezona filmových cen za rok 2015, která vyvrcholí 28. února příštího roku udílením Oscarů, ceny americké Akademie filmového umění a věd. Filmoví komentátoři se ale vesměs shodují v tom, že letošek nepřinesl žádný snímek s tak aktuálním a přesvědčivým sdělením, aby mohl být pasován do role jasného favorita.

V souvislosti s filmovými a televizními cenami Zlatý glóbus, které filmový server Indiewire nazval „opilým a nepředvídatelným bratrancem Oscarů“ a které se budou udílet v Los Angeles 10. ledna, se nejčastěji mluví o snímku natočeném podle skutečnosti Spotlight. Film Thomase McCarthyho pojednává o reportérech listu The Boston Globe, kteří se dlouhodobě metodicky věnovali zneužívání dětí v katolické církvi.

Šanci má prý také The Revenant (Zmrtvýchvstání) Alejandra Gonzáleze Iñárritua vyprávějící o americkém lovci a průzkumníkovi Hugu Glassovi (Leonardo diCaprio), jenž se po zradě parťáků probíjí divočinou, nebo film Marťan Ridleyho Scotta o astronautovi (Matt Damon), který nedopatřením uvízne na Marsu.

Překvapení a polemiku vzbudil fakt, že Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, která Zlaté glóby udílí, při klasifikaci snímků umožnila, aby se Marťan mohl ucházet o trofej v kategorii komedie a muzikál, snad aby nemusel čelit konkurenci v hlavní kategorii filmové drama. „To je skutečně punkový krok,“ komentoval údajné zákulisní machinace na Twitteru Judd Apatow, autor konkurenční komedie Vykolejená.

2105_1208_GG_2015_AlternateImage_AC

Ceremoniál bude uvádět britský komik Ricky Gervais, který show provázel v letech 2010 až 2012 a proslul tím, že ve svých vtipech nikoho nešetřil, a to ani známá hollywoodská jména.

Jen čtyři dny po vyhlášení Zlatých glóbů oznámí americká Akademie filmového umění a věd nominace pro 88. ročník Oscarů. Americká média zmiňují mnoho dalších aspirujících snímků, které přitom nejsou favority – například boxerské drama Creed se Sylvesterem Stallonem, životopisný film Steve Jobs o zakladateli Applu od Dannyho Boylea, nový film Stevena Spielberga Most špionů odehrávající se v době studené války, western Osm hrozných Quentina Tarantina, snímek o irské imigrantce Brooklyn Johna Crowleye nebo drama Room (Pokoj) o mladé ženě a jejím pětiletém synovi Jackovi, kteří jsou uvězněni v jednom pokoji.

Právě výkon Brie Larsonové v roli Jackovy matky by jí měl zajistit Oscara pro nejlepší herečku, soudí některá odborná média. Nominace ale prý nemine ani Cate Blanchettovou za snímek s lesbickou tematikou Carol nebo Jennifer Lawrenceovou za Joy. Oscara v mužské kategorii by si prý nejvíce zasloužil dlouholetý čekatel Leonardo DiCaprio, jenž byl na zlatou sošku poprvé nominován už v roce 1993 za film Co žere Gilberta Grapea. Nominaci by mohl získat také Michael B. Jordan (Creed), Tom Hanks (Most špionů), Michael Fassbender (Steve Jobs) nebo Johnny Depp (Black Mass: Špinavá hra).

revenant-gallery-02-gallery-image

Adepti na ocenění pro nejlepšího režiséra jsou například Ridley Scott (Marťan), Thomas McCarthy (Spotlight) nebo Alejandro González Iñárritu (The Revenant).

Česko vyslalo do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film snímek scenáristy a režiséra Slávka Horáka Domácí péče.

Dva dny po zveřejnění nominací na Zlaté glóby, 12. prosince, se budou udílet filmová ocenění v Evropě. Nominace pro Evropské filmové ceny jsou už známy. Nejvíce, pět, a to i na cenu za nejlepší celovečerní film, jich získalo drama Mládí italského režiséra Paola Sorrentina. Čtyři nominace má závěrečný díl trilogie švédského režiséra Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě. V soutěži není žádný český zástupce.

Prestižní jsou také britské filmové ceny BAFTA. Může se o ně ucházet jakýkoli film, který běžel příslušný rok v britských kinech. Trofeje v podobě divadelní masky bude britská filmová akademie rozdávat 14. února. České filmové ceny Český lev budou vyhlášeny 5. března, nominace budou odtajněny 20. ledna.

Los Angeles/Praha 9. prosince (ČTK)

Foto: nbc.com