Americká nahrávací společnost Warner/Chappell Music dosáhla mimosoudního urovnání ve sporu o práva ke slavné narozeninové písni Happy Birthday To You. Oznámil to ve čtvrtek list The Los Angeles Times. Spor o copyright k jednomu z nejznámějších popěvků na světě trval od roku 2013. Nahrávací firma odmítala názor žalobce, že píseň zlidověla a práva na ni uplatňovat nelze.

cake-1062693_1280

Žalobcem byla filmová společnost Good Morning To You Productions, která začala před třemi lety natáčet film o historii této písně. Ve filmu prezentovala názor, že píseň Happy Birthday To You je majetkem veřejnosti a licenční poplatky, které za ni společnost Warner/Chappell Music vybírá, jsou nezákonné. Ročně je to prý kolem dvou milionů dolarů (50 milionů korun).

Letos v září americký federální soud vyslovil s argumenty žalobců souhlas a rozhodl, že výběr licenčních poplatků je v rozporu se zákonem. Rozsudek dával řadě amerických produkčních firem právo žádat od Warner/Chappell Music peníze zpátky.

birthday-cake-380178_1920

Jen pár dní před zahájením procesu o náhradě ale bylo dosaženo mimosoudní dohody, jejíž podrobnosti nebyly zveřejněny. Napříště ale každopádně platí, že oblíbený popěvek může kdokoli a kdekoli šířit volně.

Písničku složila v roce 1893 učitelka mateřské školy ve státě Kentucky Patty Smith Hillová spolu se svou sestrou Mildred. Společnost Warner/Chappell Music získala práva k popěvku v roce 1998.

New York 10. prosince (ČTK)