Koně, kteří slouží v jízdních hlídkách městské policie v Praze, musí být odolní vůči stresovým situacím. Při speciálním tréninku je proto strážníci cvičí v extrémní zátěži. Zvířata jsou vystavena hluku z výbušnin nebo bubnů, musí překonávat překážky z ohně a procházet hradbami ze sudů. ČTK to při ukázce výcviku řekl šéf jízdní hlídky z Prahy 11 Luboš Thým.

policie1

„Jízdní hlídky stráví většinu času při projížďkách místy, která nejsou pro auta dobře dostupná,“ vysvětlil šéf obvodního ředitelství městské policie Petr Schejbal. Pro týmy z Jižního Města to znamená především hlídkování v Milíčovském lese, nedaleko kterého i stáje městské policie stojí. Strážníci vyjíždí dvakrát denně na dvě hodiny. „Veřejností jsou hlídky velice kladně vnímány, především lidí s dětmi jsou rádi, když v přírodě vidí jezdce na koních,“ doplnil.

Koně i jezdci ale musí být kromě toho připraveni na vypjaté situace, na zásahy při demonstracích nebo nepokojích. Městská policie proto vybírá především klidné a vyrovnané koně, většinou starokladrubské plemeno. Nově však do výcviku zařazuje i české teplokrevníky. Pro vystrašeného koně je podle odborníků přirozené dát se na útěk. Služební kůň ale musí i v krizových situacích zůstat klidný.

kone-004

Při výcviku, kdy strážníci simulují zásah proti demonstrantům, proto koně odolávají hluku z pyrotechniky i policejních majáků, musí být schopni procházet zakouřeným a nepřehledným terénem, projít pod plachtou nebo se do ní dokonce nechat zabalit. Za každé situace musí zvíře poslechnout povely jezdce.

První hlídka vyjela v hlavním městě do služby v roce 2008. V současnosti mají pražští strážníci čtyři stanoviště, ve kterých chovají 26 koní.

Praha 24. listopadu (ČTK)

Foto: ignisbrunensis.cz, jezdectvi.cz