Lednímu medvíděti, které se v sobotu narodilo v brněnské zoo, se zatím daří dobře. První měsíc života ale bude pro něj kritický. Jeho matka Cora se o něj vzorně stará a šance na jeho úspěšný odchov jsou proto vysoké, řekl ředitel zahrady Martin Hovorka.

spring-684093_1920

Za uplynulý rok se ve světových zoo narodilo 22 ledních medvíďat. Přežilo z nich jen šest. Odchov ledních medvědů v zajetí je mimořádně složitý.

Cora je s medvídětem uzavřena v porodním boxu, kde ji chovatelé pozorují prostřednictvím kamer. Z boxu se k jejich spokojenosti často ozývá zvuk podobný startování traktoru, což je jasná známka úspěšného kojení medvíděte. „Mládě při něm získává v mateřském mléce látky nezbytné pro posílení imunity. Bez nich by nemělo velké šance na přežití,“ vysvětlil ředitel.

polar-bear-709682_1920

Chovatelé dělají vše pro to, aby medvědice měla absolutní klid. Ve stresu by totiž mládě mohla zahubit. K porodnímu boxu se nikdo nepřibližuje, část zahrady s expozicí ledních medvědů je zcela uzavřená. První záběry z on-line kamery s medvídětem ukáže zahrada veřejnosti tuto neděli ve 13:00 v sále své kancelářské budovy. Příští týden budou umístěny na web zahrady www.zoobrno.cz.

polar-bear-404314_1920

Samice ledního medvěda Cora je chloubou brněnské zoo. V roce 2007 přivedla na svět a odchovala dvojčata Billa a Toma a v roce 2012 dvojčata Kometu a Nanuka. Pokud vše půjde dobře, bude s novým přírůstkem ve výběhu na jaře příštího roku. „Až pak se dozvíme, a to při veterinárním vyšetření mláděte, zda jde o samečka či samici,“ dodal Hovorka.

Brno 26. listopadu (ČTK)