V Evropě je prý každých pět minut ukradeno kolo. Internetový cyklistický magazín WeLoveCycling se proto rozhodl na tento nepříjemný fenomén upozornit „evropským mistrovstvím v krádežích kol“ a pro svůj experiment si vybral Řím, Amsterodam a Prahu.

Zatímco v italské metropoli se nastrčené luxusní kolo někdo pokusil zcizit za 22 minut a v hlavním městě Nizozemska za hodinu, v Praze bicykl vydržel tři hodiny bez pokusu o krádež.

Pořadatelé pak akci natáčenou skrytou kamerou ukončili. Z „šampionátu“ pak sestavili vtipné video.

Zloděj v džínové bundě a s kapucí přes hlavu, jenž jasně červenému kolu neodolal v centru Amsterodamu, na svůj čin asi dlouho nezapomene. Organizátoři totiž do kola umístili s cílem zostudit nenechavce červený prášek, který po krádeži vybuchl, přičemž v tu chvíli začala vyhrávat živá kapela ukrytá do té doby v přistaveném nákladním voze. Muž se pak dal na útěk. Čas pro „zlatý“ Amsterodam činil přesně 22 minut a 40 sekund od umístění kola.

Naopak vousatého zloděje ve „stříbrném“ Římě červená exploze nijak výrazně nepřekvapila a kolo si v klidu odváděl dál. V italské metropoli zůstal bicykl netknutý hodinu a sedm sekund.

silhouette-683751_1280

V centru Prahy, kde se podle WeLoveCycling nenajde šest ukradených kol ze sedmi, vydržel bicykl nejdéle, ačkoli si ho u Obecního domu obhlíželo několik „zájemců“, z nichž jeden si ho i ohmatal. Nutno poznamenat, že poblíž kola na chvíli parkovalo auto městské policie.

Řím/Amsterodam/Praha 26. listopadu (ČTK)