Jižní Korea (Korejská republika) nikdy nepatřila na seznam mých cestovatelských priorit. Vlastně jsem si ani nepomyslela, že bych se tam někdy podívala. Mé zájmy se vždy ubíraly jiným směrem, nebo jsem si to alespoň myslela.

Změna je však součástí vývoje, a tak jsem v září společně s novou pracovní příležitostí stála čelem možnosti odcestovat do Soulu a podílet se tam na přípravě konference naplánované na květen 2016. A protože cestování, objevování a učení jsou mou životní náplní, ani na chvíli jsem nezaváhala.

asia-932068_1920

Cesta do Soulu je pravda trochu táhlá, s Emirates však ubíhala poměrně svižně. Cestovala jsem tradičně z Prahy – odlet 15:35 – pravidelnou linkou do Dubaje (šest hodin letu) a z Dubaje do Soulu dalších osm hodin, což je o dvě hodiny rychlejší než opačně – Soul směr Dubaj. Tomu vůbec nerozumím a ani se o pochopení nebudu pokoušet.

IMG_8799

Po opuštění letadla v Soulu jsem vstoupila do haly plné lidí. Zařadila jsem se do fronty a čekala, až na mě přijde řada a budu podrobena vstupní kontrole. Dočkala jsem se asi po hodince. Byla mi změřena teplota a nasměrovali mě do další fronty, tentokrát té imigrační. Následující hodinové čekání jsem si zpříjemnila s free Wifinou brouzdáním na internetu. Konečně jsem se dostala na řadu. Imigrační úředník mi pochválil příjmení, kontrola pokračovala pohledem do kamery a otisky prstů. Obdržela jsem razítko do pasu a šla jsem. Nepoložili mi ani jednu otázku. Ale co, konečně jsem byla vpuštěna do Soulu!

Průlet geografií a historií

Jižní Korea leží na Korejském poloostrově společně se Severní Koreou. Jižní a Severní Korea kdysi tvořily jeden stát a do roku 1945 zde probíhalo pětatřicetileté zabrání Japonskem. Na konci druhé světové války vznikla na 38. rovnoběžce dělicí čára, která rozdělila Koreu na dvě části. Severní pak byla okupována tehdejším Sovětským svazem a jižní Spojenými státy.

IMG_8874

V roce 1948 vzniká Korejská republika a probíhají separátní volby jak na jihu, tak na severu. V roce 1950 začíná vstupem vojsk Severní Koreje do Jižní Koreje válka. Během chvíle se podaří Severokorejcům ovládnout skoro celý poloostrov. Do situace však byli zainteresováni i Američané, a tak se Jihokorejcům zdařilo zahnat okupanty ze severu až k čínským hranicím a takřka to vypadalo, že Korea zůstane zase jednotná. Bohužel pro jih se do války vložili Číňané a Američany vytlačili až na dnešní demarkační linii. V roce 1953 se nakonec obě části dostaly do situace, kdy bylo nutné uzavřít příměří, nicméně od té doby až do dnešních dní je v Koreji de facto neustálý válečný stav.

IMG_8963

V roce 2009 pak Severní Korea oznámila, že se příměřím necítí být vázána, a o čtyři roky později KLDR deklarovala, že se korejská dohoda s okamžitou platností ruší. Měla jsem možnost navštívit demilitarizovanou zónu. Mohu tedy jen potvrdit, že válečné napětí tam opravdu je a už několikrát stačilo málo, a válka opět vypukla. Komunistický systém na severu a americká přítomnost na jihu silně ovlivnily další vývoj obou zemí. Severní Korea trpí na začátku 21. století hladomorem. Jižní na druhou stranu patří mezi jednu z nejrozvinutějších zemí v jihovýchodní Asii.

Soul

IMG_8913

Soul je obchodním a kulturním centrem Jižní Koreje, městem, v němž se mrakodrapy vypínají vysoko nad buddhistické chrámy. Je to hlavní město Korejské republiky a jedním z nejlidnatějších měst planety.

IMG_8809

Po cestě do hotelu jsem si opravdu nemohla nevšimnout všech těch Trumpových mrakodrapů. Dočetla jsem se, že nejlepší pohled na město je z N Seoul Toweru postaveném na vrcholu hory v parku Namsan. Rozhodla jsem se tam vypravit a nelitovala jsem. Člověk má z tohoto místa město opravdu jako na dlani.

Čajovny a obchody čtvrti Insa-dong vám umožňují okusit pravou Koreu, kterou můžete dále poznávat při návštěvě areálu a muzeí paláce Gyeonbokgung. Mně osobně učaroval palác Čchangdokkung, který je zapsán jako památka světového dědictví UNESCO od roku 1997 a je vynikající ukázkou autentické starověké architektury.

IMG_8887

Čchangdokkung čili Palác nejvyšší ctnosti, nazýván také Čchangdok, je jedním z pěti velkých královských paláců v jihokorejském hlavním městě Soulu. Někdy bývá rovněž pojmenován jako Východní palác vzhledem k poloze na východ od Kjongbokkungu (Paláce zářného štěstí). Byl oblíbeným palácem mnoha králů éry dynastie Čoson (královská dynastie I). Poslední korejský panovník (s titulem císař) Sudžong zde žil až do své smrti.

IMG_8969

Palácový okrsek založený na počátku 15. století se rozkládá na ploše 45 hektarů a kromě 13 vlastních zachovalých palácových budov zahrnuje i slavnou Tajnou zahradu Piwon s 28 pavilony. Na rozdíl od Kjongbokkungu, který stojí v rovině a působí poněkud geometricky stroze, je celý komplex Čchangdoku vystavěn tak, aby byl harmonicky sladěn s přírodním kopcovitým reliéfem. Jeho stavby navíc zdařile zahrnují prvky staré korejské architektury.

IMG_8965

Také jsem se byla podívat na buddhistický chrám Jogyesa, který mě uchvátil tou úžasnou spoustou kytek všude okolo. Byl to skvostný pohled a opět jsem pořídila množství skvělých záběrů. Cvak! Většina kytiček měla na sobě cedulky s místními „klikyháky“ (korejské písmo hangul) – jednalo se o jména sponzorů jednotlivých květin, kteří si je zaplatili anebo zaplatili květinu pro někoho blízkého.

IMG_8967

Ubytovaná jsem byla v Renaissance Seoul Hotel. 5hvězdičkový komplex sítě Marriott je výhodně umístěn v živé obchodní části města s názvem Ganghamn. V hotelu jsou k dispozici mimo luxusních lázní, posilovny a bazénu také golfový driving range a puttovací greeny.

IMG_8848

Z restaurací se mi nejvíce líbil JJ Grill v hotelu Hyatt. Připomínal mi restaurace typu Nobu. Zaujal mě také Manhattan Grill & Bar v Renaissance Seoul Hotel, který byl určen pro milovníky steaků. Já jsem si zde však pochutnala na své oblíbené mozzarelle.

Samozřejmě jsem vnímala i pověstnou pohostinnost a milé chování lidí. Mnohdy však byla komunikace komplikovaná díky jazykové bariéře. Setkala jsem se s velmi špatnou či žádnou znalostí angličtiny. A právě příjemné chování bylo mnohdy univerzálním komunikačním prvkem. Navíc jsem budila hodně pozornosti a korejské dívky, se kterými jsem se setkala, se se mnou s nadšením fotily. Že by jediná blondýnka v Jižní Koreji?

IMG_8862

V Soulu, městě plném různých kontrastů, jsem byla pracovně, takže jsem neměla příliš prostoru na obíhání památek a poznávání kultury a zvyků. Nicméně vzhledem k tomu, že pracovní cesta byla úspěšně zakončena podpisem smlouvy, do Soulu se vrátím hned začátkem příštího roku. Určitě se budu chtít podívat na Gyeongbokgung a Cheong Wa Dae a snad i na jiná místa. A rozhodně se o zážitky opět podělím s čtenáři svého blogu.

 

www.golfanddiving.com