Po událostech minulých dní cítím hluboký smutek a potřebu se zamyslet nad mezilidskými vztahy. Lidstvo prochází obrovským technologickým pokrokem, ale jak se zdá, to jak se chovat k sobě navzájem, nám stále uniká.

Přitom je to to nejpodstatnější, jelikož všichni jsme součástí společnosti a podílíme se na výchově nové generace. Až z tohoto života budeme jednou odcházet, bude jedno, co jsme měli za auto. To jediné, na čem bude záležet, je, zda máme kolem sebe lidi, kteří nás mají rádi. A také to, zda jsme za svého života dokázali upřímně milovat, pomáhali druhým a podporovali je. Až budete jednou opouštět svět Vy, myslíte si, že v někom zanecháte hlubokou pozitivní stopu?

ny

O lásce se hodně mluví, ale víme, co opravdu znamená? Zdá se mi, že v dnešní době má většina lidí představu, že pokud nás někdo miluje, měl by se chovat, jak chceme my. Protože to, jací jsme my, je nejlepší a nejsprávnější. Zamysleli jste se ale někdy, jak se cítíte, když po Vás ostatní chtějí, abyste se změnili a byli takoví, jaké Vás chtějí? To dost dobře nejde, že? Každý máme jinou představu o tom, co je správné. Museli byste být ve společnosti každého člověka úplně jiní. Jako chameleon. A kam by se poděla Vaše identita? Kdo rozhoduje o tom, co je správné a co už ne? To je opravdu individuální, jenže co s tím? Ve skutečnosti nic není dobré nebo špatné. Záleží na našem chápání a reakci na danou událost.

Představte si člověka, který se chová tak, jak Vám se nelíbí. Nechápete a nerozumíte tomu. Uvědomte si, že ten člověk měl úplně jiné dětství, prošel si odlišnými událostmi, které ho utvořily. Každý z nás děláme v danou chvíli to nejlepší, co umíme. Místo odsouzení zkuste pochopit. Vy třeba také nejste dokonalí, ale přejete si, aby Vás ostatní přijímali a měli rádi takové, jací jste. A to samé si přeje i ten, kdo se Vám nezamlouvá. Proč od druhých vyžadujeme respekt, ale sami to nedokážeme? Není to paradox? Ve své podstatě jsme všichni stejní, chceme být šťastní a milovaní. Jenže místo toho, abychom se zaměřovali na to, že jsme všichni jedno, snažíme se co nejvíce vymezit a to, co s námi nesouzní, odsoudíme nebo se snažíme násilím přetvořit.

To, že někoho omezujeme, pomlouváme, odsuzujeme, urážíme, přehnaně kritizujeme, podvádíme nebo napadáme, není láska. Pouze činy opravdu ukáží, jací jsme. Ruku na srdce, opravdu není nikdo, koho byste v poslední době neomezili, nepomluvili nebo neodsoudili? Proč nám vadí něčí chování? Protože lidé jsou našimi zrcadly a pouze odrážejí, co je v nás samotných. Je někdy těžké si to přiznat, ale to, co se nám na ostatních tak strašně moc nelíbí, je to, co máme v sobě také. Možná v jiné podobě, ale je to tam. A pokud jste opravdu sami k sobě upřímní, najdete to. Proto pokud Vás příště někdo rozčílí a naštve, nesuďte ho! Soudíte i sami sebe. Raději se ztište a zeptejte se: „V čem jsem stejný nebo podobný? Proč mi to tak vadí?“

Pozn. redakce: určitě by vaší pozornosti neměli ujít další Venduliny články o psychologii, vztazích a cestě ke spokojenému životu. Taky neváhejte psát vaše tipy nebo otázky přes formulář pod článkem.

Pokud chceme žít v lásce, musíme se naučit milovat bezpodmínečně sami sebe i se svými slabostmi a žít na základě svých přesvědčení. Stejně tak bychom měli respektovat i druhé a neodpírat jim jejich přesvědčení. Pokud jsou naše přesvědčení rozdílná, nikdo nás nenutí do spolužití. Vždy je možné udělat kompromis. Dobrý kompromis je takový, kdy se obě strany při domluveném řešení cítí stále dobře, není to v žádném případě ústup jedné strany. Pokud kompromis možný není, měli bychom druhého i přesto respektovat. Každý má právo se svobodně rozhodnout. Neznamená to však, že musíme jeho chování strpět.

Co se tu snažím říct je, že nemáme právo někoho měnit nebo mu něco vnucovat. Jediný koho můžeme změnit, jsme my sami. Proto pracujte na sobě. To, co se Vám nelíbí, změňte u sebe. Buďte lepší člověk a naučte se žít svobodně a svobodu ostatním i dopřávat. Pokud budete upřímní a budete opravdu druhé milovat, můžete je inspirovat stát se také lepšími. Jediná cesta, jak změnit společnost, je změnit sebe. Začněte u sebe!

Chcete se Venduly zeptat, nebo máte rovnou námět, o čem by měla napsat? Neváhejte a pište! Můžete i anonymně:

[contact-form-7 404 "Not Found"]