Kapradina, spirála, či barevné trojúhelníky – to jsou možnosti, pro něž se mohou Novozélanďané rozhodnout v dnes zahájeném referendu o nové státní vlajce. Hlasování iniciovala vláda, podle níž současná vlajka není reprezentativní a příliš odkazuje na minulost země jako britské kolonie. Lidé mohou hlasovat až do 11. prosince.

new-zealand-647090_1920

Po celé zemi nyní visí pětice návrhů, z nichž ten vítězný postoupí do druhého hlasování. V něm v březnu obyvatelé země rozhodnou, zda nahradí současnou vlajku.

Proti ní se v anketách vyslovila část obyvatel, s níž souhlasí i premiér John Key. Ten tvrdí, že malá britská vlajka umístěná v rohu té novozélandské je nevhodným symbolem dávné koloniální minulosti.

new-zealand-583176_1920

Úřady vybraly z více než 10 tisíc návrhů nové vlajky pětici finálních vzorů. Tři z nich obsahují tradiční symbol země, kapradinu, která je na dvou doplněna souhvězdím Jižního kříže, jenž je i na stávající vlajce. Další možnou volbou je pro Novozélanďany černobílá spirála zvaná koru, která se vyskytuje na většině kreseb maorů, původních obyvatel země. Pátá vlajka, jejíž zařazení schválila vláda dodatečně v září na základě petice 50 tisíc lidí, je tvořena trojúhelníky různých barev.

new-zealand-583174_1920

Mezi pěticí není podle průzkumů jasný favorit. Vítěz prvního referenda to však v březnu nebude mít jednoduché, neboť současnou vlajku v jedné z anket podpořily více než dvě třetiny obyvatel země.

Wellington 20. listopadu (ČTK)