V pražské Široké ulici dnes začala výstava diamantů a šperků za čtvrt miliardy korun. Nejdražší z exponátů, 11karátový diamant, má hodnotu 32,5 milionu korun a velikost knoflíčku od saka. Jeho cena je přibližně stejná jako 30 kilogramů zlata. 

Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci organizátora výstavy, společnosti Diamonds International Corporation (DIC), která je tuzemskou jedničkou na trhu s investičními diamanty a výstavu každoročně pořádá.

diamond-316610_1280

Společnost už dříve uvedla, že ceny broušených diamantů sice od začátku letošního roku na trhu klesly až o deset procent, za posledních deset let se však investice zhodnotily o čtvrtinu. Podle prezidenta společnosti Luboše Říhy jde o cenový výkyv v dlouhodobě rostoucím trendu.

Lákadlem letošní výstavy, která potrvá do 20. listopadu, je také korunka vítězky Miss Universe. Ta má hodnotu zhruba 7,2 milionu korun. Obsahuje diamanty o celkové váze větší než deset karátů, či skoro 200 safírů o celkové váze 30 karátů. Korunka byla vyrobená v Česku, pracovalo se na ní 3000 hodin. Design korunky je stylizovaný do panoramatu mrakodrapů na americkém Manhattanu.

diamond-741754_1280

Vstup na výstavu je zdarma, zájemci se mohou do Široké 15 vypravit každý den od 10:30, zavírat bude v 19 hodin.

DIC utržila letos za investiční diamanty zatím stovky milionů korun. Po letech ekonomické krize, kdy lidé investovali spíše do velkých diamantů, roste podle Říhy zájem o malé diamanty v ceně do 50 tisíc korun. Spolu s dalšími prodejci se shoduje na tom, že potenciál investic do diamantů je v Česku stále obrovský.

Obchodníci ale upozorňují, že na trhu je odhadem až pětina diamantů falešných či nadhodnocených. K diamantu zasazenému do šperku nebo jinému drahokamu by každý kupující měl obdržet certifikát i osvědčení od nezávislého soudních znalce.

Pravý diamant, jehož hlavní složkou jsou atomy uhlíku, je nejtvrdším minerálem na Zemi. Diamant vzniká krystalizací při velmi vysokém tlaku a teplotě, kterých je možné dosáhnout asi 100 až 200 kilometrů pod povrchem země. Odtud jsou diamanty vytlačovány na povrch vulkanickými horninami. Jen zhruba pětina vytěžených diamantů je natolik čirá, aby mohla být využita v klenotnictví.

Celosvětový prodej diamantových šperků byl loni rekordní. Tržby stouply na 80 miliard dolarů, což je v přepočtu 1,9 bilionu korun. Podle těžaře diamantů De Beers však letošní rok bude pro odvětví obtížný kvůli silnému americkému dolaru a ekonomickému zpomalení v Číně. Mezi tři největší diamantové trhy na světě patří Spojené státy s podílem 42 procent, Čína (16 procent) a Indie (osm procent).

Praha 10. listopadu (ČTK)