Hlavní prvky Street Swagu se vyznačují hlavně kšiltovkami nebo kulichy a oblečením v duchu urban outfit, modelkami stylizovanými tak, aby byly sexy včetně dravosti ve výrazu, a to celé zasazené do anonymního prostředí pouliční architektury globální metropole.

Tento styl vychází z oblečení aktérů hip hopu a jeho příbuzných hudebních stylů. Je to taková syrová pouliční móda – fashion, která má své charakteristické znaky. Každá modelka se pro Street Swag nehodí, měla by mít hubenou postavu, výrazné rty a oči. Důležitá jsou i její provokující a zároveň ležérní gesta a postoje. Street Swag je spojován se značkovým oblečením typického stylu, ve kterém jsou už některé celosvětově známé značky docela zavedené.

Součástí tohoto stylu určitě není žádná romantika, naivita nebo nějaké mystické prvky. Ty by totiž rušily, až případně úplně degradovaly celou fotku.

Co se týče architektury jako exteriéru, kde se tento styl fotí, doporučil bych starší, rozpadající se části budov nebo přímo industriální prostředí starých továren. Dá se třeba využít klidně i kus oprýskané nebo rozpadávající se zdi, současně ale také lze využít luxusní vilu, vjezd do garáže nebo potemnělý vstup do metra.

Street Swag rozhodně nepatří do parčíků, k jezírku, nebo do podobného prostředí, kde bují vegetace, která se obvykle vyskytuje na periferii měst. Vhodné pouliční prostředí je spíš bez zeleně, tak trochu pusté, pro lidi ne moc přívětivé. K tomuto stylu se hodí tetování, graffiti a jiné vizuální prvky stísněného, nezdravého prostředí městské „betonové džungle“.

U nás doma se s tímto stylem zatím setkáte jen velmi zřídka. Je hodně pokusů o takový „kšiltovkový street“, ale u málokterých fotek se dá opravdu hovořit o komplexně pojatém Street Swagu. Rád bych ještě zdůraznil, že tento styl je vlastně celý takový přehnaný. Okaté, provokující pózy, výrazné doplňky, výrazné líčení a typický styl oblečení „urban“ – do centra metropolí.

Tento ryze městský styl jako výraz dnešní doby mě nejen zaujal, ale přímo chytil, a byl bych moc rád, kdyby se mi ho v České republice podařilo dostat více do popředí zájmu.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo jste modelka a myslíte si, že jste typ na Street Swag, nemějte žádné zábrany mě kontaktovat například pomocí zpráv na www.facebook.com/dsphy.

David Špingl