Vlnu pobouření vyvolalo zveřejnění informace, že italská televizní společnost RAI zaplatila bývalému řeckému ministru financí Janisi Varufakisovi za jeho vystoupení 24 tisíc eur (650 tisíc Kč).

Varufakis poskytl televizi RAI 3 na konci září dvaadvacetiminutový rozhovor a stanice mu kromě vyplacené částky zaplatila ještě letenku první třídou, uvedla agentura AFP.

Varufakis informace zveřejnil na svém vlastním blogu. Prý tak chce vyvrátit tvrzení médií, že se od svého odstoupení z funkce letos v červenci snaží na všech akcích jen obohatit. Konkrétně zmínil dvacet akcí, na kterých vystoupil zadarmo nebo jen za proplacení letenky v ekonomické třídě. Na dalších třech vystoupil za honorář 500 až 1700 eur (13.550 až 46.000 Kč). Na seznamu ale byla i dvě „komerční vystoupení“, jedno právě pro televizi RAI a druhé na konferenci v Singapuru, za první si vydělal 24 tisíc eur a za druhé 28.800 eur (780 tisícKč).

varufakis

Italský poslanec Renato Brunetta ze strany Vzhůru, Itálie (FI) někdejšího premiéra Silvia Berlusconiho vyplacení tak vysokého honoráře kritizoval. „Takže si Italové platí za RAI, aby televize mohla platit Varufakisovi? Doufáme, že to tak není,“ uvedla mluvčí strany Mara Carfagnaová.

Jen tři dny před rozhovorem v italské televizi vystoupil Varufakis i na britské BBC. Za účast v šedesátiminutové debatě nic nedostal, jen mu byla zaplacena letenka v ekonomické třídě.

Temperamentní levicový ekonom, který je milovníkem jízdy na motorce, své vysoké honoráře brání s tím, že díky nim může zůstat nezávislý a zároveň jsou tak podporovány jeho „další aktivity“.

Atény/Řím 29. října (ČTK)

Foto: www.demokracija.si, thelocal.it