Dárkovým hitem letošních Vánoc budou podle obchodníků létající drony a outdoorové kamery, které se na ně připínají. Oblíbená bude také tzv. nositelná elektronika, jako jsou chytré hodinky, dále mobily či Lego z edice Star Wars. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

„Dlouhodobě sledujeme to, jak se po dronech zvyšuje poptávka, nedávno jsme zařadili drony také jako samostatnou kategorii. Toto zboží je aktuálně cenově dostupnější než v předchozích letech, a tak se bude pod vánočními stromečky objevovat určitě často,“ uvedla obsahová manažerka srovnávače cen Heureka.cz Alexandra Čermáková. Ceny nejprodávanějších dronů se pohybují od 2 nebo 7 tisíc korun. Běžným standardem je zabudovaná kamera, připojení k wi-fi a ovládání pomocí aplikace.

drone-674235_1280

Podle prodejen Euronics budou mezi hity letošních Vánoc i nadále chytré telefony a příslušenství k nim, jako jsou sluchátka, powerbanky, selfie tyče nebo přenosné reproduktory. „Výrazný nárůst očekáváme v kategorii dronů, kterým budeme v předvánočním období věnovat zvýšenou pozornost,“ uvedl mluvčí Euronics Marek Ingr.

„Nejvíce se bude prodávat nositelná elektronika, tedy sporttestery a chytré hodinky, nejrůznější analyzátory pro sportovce nebo trackery pro monitoring domácích mazlíčků. Hitem budou i lokalizační čipy G-Tag,“ dodala mluvčí e-shopu Alza.cz Šárka Jakoubková.

Podle řetězce Tesco letošním Vánocům vládne zpívající panenka Elsa z Ledového království a Hovertech – elektrický létající cíl pro malé špióny. „Letos čekáme i zvýšený zájem o klasické dřevěné hračky, které se vrací na scénu,“ podotkla mluvčí Mall.cz Michala Gregorová.

„Vánoční bestsellery očekáváme i v letošním roce spíše klasické, k nejprodávanějším budou tradičně patřit hračky, a sice čím interaktivnější, tím lepší. Pod stromečkem ani v letošním roce nebudou chybět takové klasiky, jako jsou sportovní vybavení, inline a lední brusle či jízdní kola,“ uvedla mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Obchodníci letos také posílili logistiku. Například největší e-shop Alza.cz je aktuálně schopen expedovat až 130 tisíc objednávek za 24 hodin. Mall.cz bude mít denní kapacitu 75 tisíc expedovaných kusů zboží.

christmas-cookies-553457_1920

Tuzemské internetové obchody letos očekávají rekordní Vánoce. Z odhadu srovnávače cen Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci vyplývá, že Češi v předvánoční nákupní sezóně utratí on-line až o 30 procent meziročně více. Loni dosáhly tržby na internetu v posledním čtvrtletí roku zhruba 22 miliard Kč.

Praha 5. listopadu (ČTK)