Poliana Botelhová ještě trošku vrávorá, je celá zpocená, ale usmívá se a pak křičí radostí. Právě se stala mistryní smíšených bojových umění (MMA) a jako jediná zvítězila v ringu, kde jsou všechny rány povoleny. Její soupeřku, z poloviny v bezvědomí, ošetřují lékaři.

Publikum kolem ringu oslavuje bojovnici, která právě získala první cenu organizace smíšených bojových umění XFC v Sao Paulu. Další Brazilka, Bethe Correiaová, se v srpnu utkala se světovou královnou ve smíšených bojových uměních, Američankou Rondou Rouseyovou, ale osmé nejlépe placené atletce světa dokázala odolávat jen 34 vteřin.

ronda4

Obě soupeřily o prestižní cenu Ultimate Fight Championship (UFC) americké profesionální soutěže v MMA, které zahrnuje většinu nejlepších bojovníků na světě. Tato disciplína, která se zrodila z brazilského „vale tudo“ (vše povoleno) a která se v USA stala miliardovou záležitostí, umožňuje soupeřům využívat všech bojových umění.

Svět MMA si Brazilce získal: počet předplatného jediné televizní stanice specializující se na tento boj se v Brazílii od roku 2010 zpětinásobil. Ring byl sice tradičně záležitostí mužů, ale podle ústavu pro průzkum veřejného mínění Ibope tvoří dnes v Brazílii 45 procent fanoušků MMA ženy.

ronda3

Poliana Botelhová nevěděla, do čeho se pouští, když před třemi lety začala chodit na kurzy thajského boxu Muay Thai, aby zhubla. Bylo jí tehdy třiadvacet let, prodávala ovocné šťávy v jednom obchodě, ale její soupeřivý duch upoutal pozornost vedoucího kurzu. Hned první den jí navrhl, aby kombinovala různé typy boje a za několik měsíců už se tato mladá žena pustila do svého prvního zápasu v MMA.

„Když jsem se stala profesionálkou, jedna kamarádka mi řekla: ‚Prosím tě, ty a boj? Vždyť nezabiješ ani mouchu!‘ Vysvětlila jsem jí, že to je sport. Přestavovali bychom si, že je plný ran a krve, tak to ale není,“ říká Poliana. Rodina ji podporuje, kromě jedné tetičky, která nechápe, proč si má Poliana pokazit svůj pěkný vzhled.

Několik hodin před zápasem s Argentinkou Silvanou Juarezovou sní Poliana Botelhová jen o sklence obyčejné vody: musela zhubnout za týden o devět kilogramů, aby nevážila více než je povolená váha v její kategorii: 56,7 kilogramu.

ronda5

Nijak ji nepřekvapuje, když se dozvídá, že na webu Combate, největším portálu MMA v Brazílii, se 20 z 25 nejnavštěvovanějších článků týkalo ženského boje. „Muži spíše pozorují protivníka, zatímco my ženy chceme od začátku útočit. Potřebujeme se cítit jako ty nejlepší a nejkrásnější,“ tvrdí sportovkyně. Soudí, že pěkná tvář zvyšuje úspěch bojovnice.

Srpnový souboj Correiaové s Rouseyovou v Riu přivedl téměř pět milionů brazilských uživatelů internetu na stránky webu Combate a televizi Globo jich sledovalo dvakrát tolik. Přestože byla jejich šampionka poražena, byli Brazilci okouzleni Američankou Rouseyovou, bojovnicí MMA, která se stala hollywoodskou hvězdou. Z boje udělala obchod, který jí podle časopisu Forbes od června 2014 do června letošního roku vynesl 6,5 milionu dolarů (asi 164 milionů Kč).

ronda

Bethe Correiaová se rozloučila s poklidným životem účetní, když před čtyřmi lety ochutnala adrenalin v ringu. „Když se moje rodina dozvěděla, že se chci stát profesionálkou, myslela si, že jsem se zbláznila,“ citovala ji agentura AFP. „Není to násilný sport. Hodně cvičíme, abychom se naučily bránit. Není to žádný pouliční boj, má to svá pravidla, jsou tu sudí a lékaři,“ dodává.

Sao Paulo 1. listopadu (ČTK/AFP)