Pětileté plány hospodářského rozvoje Číny působí jako přežitek z minulých dob, propagandistické orgány se ale podle webu deníku The Washington Post usilovně snaží přesvědčit veřejnost, že jde o vzrušující čtení.

Americký deník napsal, že státní tisková agentura Nová Čína dnes zveřejnila bizarní psychedelické video s kreslenými postavičkami a doprovodnou písní, jejíž laciný text vypočítává přednosti plánu pro příští pětiletku.

great-wall-of-china-814143_1920

Návrh nového plánu hospodářského a sociálního rozvoje země má tento týden na svém plenárním zasedání v Pekingu schválit ústřední výbor Komunistické strany Číny.

Tříminutový krátký film publikovaný dnes na Twitteru vypočítává pozitiva „geniálního“ plánu, který podle anglického textu písně vznikl na základě rozsáhlých studií a diskusí.

„A co že Čína chystá teďka? Je to třináctá pětiletka!“ opakuje se v refrénu pořád dokola, až si posluchač přeje, aby tu rozvernou píseň nikdy neslyšel, napsal šéf čínské redakce The Washington Post Simon Denyer.

Kreslený film podle deníku vzdáleně připomíná animace, které Terry Gilliam vytvářel pro komediální skupinu Monty Python. Nechybějí ústa bez těla, plovoucí listy leknínů, na nichž leží počítače a psací stroje, nebo ruce vyrůstající ze zelených květináčů.

Přes obrazovku prolétne primitivní dvourozměrná vesmírná loď, obří děcko v letecké čepici a leteckých brýlích, zatímco na střeše autobusu se veze čtyřčlenná kapela, kde jeden z hudebníků má make-up a la David Bowie, píše dále The Washington Post.

Všechny scény ale mají jediný účel, podbarvovat nekonečné vychvalování pětiletého plánu, který prý rozhodně není dokumentem vytvořeným jen malou skupinkou komunistických pohlavárů.

money-938269_1920

Plán byl podle songu vybrušován do dokonalosti „dalšími a dalšími debatami, stovkami debat“ na všech úrovních. Tolika debatami, že by tomu člověk nevěřil, tvrdí video a táže se: „Bláznivé že ano?“ Bláznivé, to nepochybně, uzavírá šéf čínské redakce The Washington Post.

Peking 27. října (ČTK)