Švýcaři se v sobotu vyjádřili pro změnu státní hymny. Ze tří nabízených variant vybrali v internetovém a telefonickém hlasování tu, která zachovává melodii současné, ale má nový text vyzývající k jednotě a míru. Zda ke změně ale někdy dojde, není podle organizátorů neoficiálního hlasování jasné, protože jen vláda a parlament mohou zahájit příslušný proces a případně o tom uspořádat referendum.

Švýcarská společnost pro veřejný prospěch (SGG) začala výběr v roce 2012. Podle zadání měla skladba odrážet hodnoty preambule švýcarské ústavy, což jsou mimo jiné demokracie, tolerance rozmanitosti, svoboda, mír a solidarita. Do veřejné soutěže se zapojilo 208 skladatelů a odborná porota vybrala tři finalisty, jejichž návrhy na hymnu zazněly živě na nedávném hudební festivalu v Aarau.

zeneva11

Předseda SGG Jean-Daniel Gerber označil počet přihlášených návrhů nové hymny a hlasujících, kterých bylo více než 70.000, za úspěch. Připustil, že ale případná změna hymny bude za dlouho. „Jedná se o typicky švýcarskou iniciativu. Vychází ze spodních společenských vrstev a jde až nahoru. To je ve Švýcarsku typický postup,“ řekl další z organizátorů Lukas Niederberger.

zeneva5

Současnou hymnu Schweizerpsalm (Švýcarský žalm) z roku 1841 označují kritici za směsici meteorologické předpovědi a náboženského chvalozpěvu. Text Leonharda Widmera opěvuje Alpy, ranní oblohu a mlžná údolí, hudbu složil cisterciácký mnich Alberich Zwyssig. Jen málokterý Švýcar prý hymnu dokáže zazpívat zpaměti.

Bern 13. září (ČTK)